Ünlülerden o kampanyaya destek

Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!” sloganıyla, ünlü oyuncuların da desteğiyle farkındalık kampanyası başlattı.

Ünlülerden o kampanyaya destek

Kasım ayı ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’. Bu nedenle Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Toraks Derneği, İmmüno-Onkoloji Derneği ve Türk Akciğer Kanseri Derneği bir araya gelerek; en ölümcül kanser olan akciğer kanserini önlemek, erken tanı ve etkili tedavi konusunda bilinç oluşturmak amacıyla, “Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!” sloganıyla, ünlü oyuncuların da desteğiyle Akciğer Kanseri Farkındalık Kampanyası başlattı. 

Kampanya ile akciğer kanserinde farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Kampanyaya Çağla Demir, Rüzgar Aksoy, Aslıhan Güner, Nail Kırmızıgül, Ali İl, Ececan Gümeci, İsmail Ege Şaşmaz, Fulya Zenginer, Açelya Akkoyun, Onur Büyüktopçu, Yeliz Şar, Tolga Güleç gibi ünlü oyuncular destek veriyor.

“HER YIL 30.000 YENİ TANI KONULUYOR”

Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kanser türü. Ülkemizde de durum hemen hemen aynı. Erkeklerde tüm kanserlerin %21.8’ini, kadınlarda ise %4.9’unu oluşturuyor. Türkiye’de akciğer kanserine bağlı mortalite verileri değerlendirildiğinde, kanser, kardiyovasküler sistem hastalıklarının ardından en sık ikinci ölüm nedenini oluşturduğu görülüyor.

“HASTALARIMIZIN YÜZDE 80’İ İLERİ EVREDE GELİYOR”

Güncel tedavi yöntemlerinden bahseden Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, “Hastalarımızın yüzde 80’i ileri evrede geliyorlar. Bu noktada mutlaka ilaçlı tedaviler gerekiyor. Aklımıza ilk gelen kemoterapiler. Kemoterapiler çoğalan kanser hücrelerini yok ediyor. Bu yılladır kullandığımız tedavi” diye konuştu.

“ÇALIŞTIĞINIZ KURUMUN HAVA KALİTESİNİ DÜZELTTİRİN”

Akciğer kanserinden koruma konusunda sigara içilmemesi gerektiğini vurgulayan Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Fuat Kalyoncu, “Lütfen sigara içmeyin. İçenlerden olabildiğince uzak durun. Kanserden korunmanın en önemli noktası; tütün ürünlerinden temasınızı kesmenizdir. Buna nargile de dahildir. Olabildiğince kendinizde ve çevrenizde hava kirliği hakkında farkındalık oluşturun.

“AKCİĞER KANSERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZIN ESERİDİR”

Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz de, “Akciğer kanseri dünya yaklaşık 2 milyon insanın yaşantısına, tüm dünya genelinde her 30 saniyede bir insanın ölümüne, ülkemizde her yıl yaklaşık 30 bin insanın akciğer kanserinin olumsuz sonuçlarına maruz kalıyor” dedi. 

“KAMPANYAYA GÖNÜLDEN DESTEK VERDİK”

Kampanya destek veren oyuncu Aslıhan Güner, sigara içmeyen ve etrafında içirmeyen birisi olarak, canı gönülden destek verdiğim bir kampanya” derken, babasını kanserden kaybeden oyuncu Fulya Zenginer de, “İnsanlar kanser kelimesini duydukları zaman korkunç bir şey olarak algılıyorlar. Zor bir hastalık ama tedavisi mümkün. Her şey erken teşhisle başlıyor” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ