İmam Hatip öğrencilerinin büyük başarısı

Öğrenci Mustafa Yorulmaz ve takım arkadaşı Alp Onur, Alzheimer hastalarına ve kaybolan eşyalara yönelik hazırladıkları girişimcilik projesi, Türkiye 1’incisi oldu.

İmam Hatip öğrencilerinin büyük başarısı

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Mustafa Yorulmaz  ve  takım arkadaşı Alp Onur, Alzheimer hastalarına ve kaybolan eşyalara yönelik hazırladıkları girişimcilik projesi, Türkiye 1’incisi oldu.

Çocukluğundan bu zamana kadar bilgisayar ile uğraşan Mustafa Yorulmaz yaz tatilini değerlendirmek için Innocampus’ün hazırladığı kampa katıldı.  5 gün süren Girişimcilik kampında Alp Onur ile birlikte ‘GPS Tabanlı Mobil Takip Sistemi” hazırladı.

“TÜRKİYE 1’İNCİSİ OLDUK GURURLUYUZ”

Alzheimer hastalarının takip edilmesi ve kaybolan eşyaların bulunması fikrinden yola çıkarak hazırlanan proje, İnternet konusunda Avrupa’nın en önemli etkinliklerinden biri olan dünyaca ünlü  Web Summit’in  düzenlemiş olduğu Türkiye Geneli Girişimcilik Yarışması İmpact Hub’da Türkiye 1.si Oldu. Bu sayede Lizbon’da gerçekleşen Websummit 2016 zirvesine katılma hakkı kazanan Alp Onur ve Mustafa Yorulmaz, 1’inci olmanın yanı sıra yarışmaya katılan tek liseli grup olmalarından dolayı duydukları gururu dile getirdiler.

EĞİTİMİME DESTEK VEREN BİR OKULDA OKUDUĞUM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Mustafa Yorulmaz, “Çocukluğumda çok hareketli olduğum için doktorlar enerjimi atmam için bilgisayarla uğraşmamı söylemişler. 5 yaşından bu zamana kadar bilgisayarla iç içeyim. Yazılım ile uğraşmaktan zevk alıyorum.  

Geçtiğimiz yaz tatilini değerlendirmek için, İnnocampus’ün hazırladığı  girişimcilik kampına katıldım. Burada tanıştığım Alp Onur ile birlikte ‘GPS Tabanlı Mobil Takip Sistemi’ yapmaya karar verdik. Alzheimer hastalarının yön duygularını kaybetmesi ve sürekli kaybolmalarının yakınlarına yaşattığı sıkıntıları düşünerek, ‘GPS Tabanlı Mobil takip Sisteminin’ hayatlarını kolaylaştıracağını düşündüm.

Sonrasında bu projeye kaybolan eşyaları da eklemeye karar verdik. Looky ismini verdiğimiz çalışmamız, Inno kampüste beğenilince projemizi Prag’daki, “ Erasmus Student  and Alumnı Assocıatıon’a” gönderdik.  Bir süre önce Prag’dan haber geldi eğitime katılma  hakkı kazanmışız. Tabi ki bu eğitimlerin hepsi mali  bir kaynak istiyor. Okul müdürümüz Zahit Köseoğlu ve Atakum’a İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanımız İbrahim Sandıkçı destek olacaklarını söylediler. Eğitimime destek veren bir okulda okuduğum için çok şanslıyım. Projemizin kazanacağına inandığımız için, TÜBİTAK’a da başvurmayı düşünüyoruz” dedi.

“LOOKY İLE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATILIM SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Looky bizim için çok değerli bir proje diyen Alp Onur , “Looky ile sosyal sorumluluk projelerine katılım sağlamak istiyoruz. Hem insan hayatına hem de,Alzheimer hastalarına büyük kolaylık sağlayacak bir projeye imza attığımız için gururluyuz” diye konuştu.

 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ