Faiz, zam, ceza yok!

Maliye Bakanı Ağbal, dev vergi yapılandırmasının ayrıntılarını açıkladı. Buna göre devlet, 50 liradan küçük alacağından vazgeçiyor. Vergi mahkemesindeki borcun yarısı gidecek. Birikmiş borca yüzde 54 yerine yüzde 9 ödenecek

Faiz, zam, ceza yok!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi barışı düzenlemesinin ayrıntıları ile ilgili bilgi verdi. Buna göre vergi dairelerine 6.3 milyon vatandaş borçlu, toplam vergi alacağı da 90 milyar TL. 

Düzenlemeye göre, vergi mahkemesinde devam eden davalarda vergi aslının yüzde 50’si tahsil edilmeyecek. Peşin ödemeye de ayrı bir indirim uygulanacak. 100 bin liralık borcu, gecikme faiziyle 154 bin liraya çıkanlar, 109 bin lira peşin ödemeyle borcundan kurtulacak. 

Devlet, 50 liranın altındaki borçları ne olursa olsun silerek 1.2 milyar liralık kamu alacağından vazgeçecek. Geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlularının borcu affedilecek. Diğer GSS borçluları da sadece anaparayı 12 taksitte ödeyebilecek.

Ağbal, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ hakkında bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Mükelleflerin en çok gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, ÖTV borcu olduğunu anlatan Ağbal, bunlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) öne çıktığını söyledi. Ağbal’ın yaptığı sunuma göre yapılandırmanın boyutu şöyle:

Peşin ödeyenlere büyük indirim var

Mahkemeye intikal etmeyen borçların cezası silinecek. 100 bin liralık borç, faiz ve gecikme zammıyla 3 yılda 154 bin 400 liraya çıkıyor. Yapılandırmadan taksitle yararlananlar, anaparaya ilave 54 bin 400 liralık miktar yerine Yurt İçi ÜFE üzerinden ödeme yaparak 154 bin lira yerine 118 bin lira ödeyecek. Ödemesini peşin yapanlar ise 109 bin lira ödeyecek. Trafik cezaları da yapılandırmada hafifleyecek. Nisan 2013’te kesilen 150 liralık ceza şu anda 442 liraya ulaşıyor. Yapılandırmayla taksitli ödemede borç 183, peşin ödemede 167 liraya iniyor. Trafik cezalarında, aylık yüzde 5 faiz yerine Yİ-ÜFE alınacak. 

Mükellefler son günü beklemesin

Ağbal, yapılandırmadan yararlanacak mükelleflere çağrıda bulunarak, “Müracaat süresi ekim ayının sonu ama vatandaşlarımızdan ekimin sonunu beklememesini rica ediyorum. Arkadaşlarımız her türlü hazırlıkları yaptı. Son günü beklemeyin. Kişiler başvurmadığı sürece biz normal tahkikatımıza devam etmek durumunda kalırız, vergide kasım sonuna kadar ilk taksit ya da peşin ödeme yapılacak. SGK primlerinde ise ilk taksit aralıkta ödenecek” dedi.

67 milyar liralık prim borcu af kapsamında

Maliye verilerine göre SGK’ya borçlu yaklaşık 3 milyon işverenin yanı sıra, işveren olmayıp çeşitli şekillerde SGK’ya prim ödeyen vatandaşlar var. Burada toplam borç 57.4 milyar lira. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındaki 5.9 milyon vatandaşın da 10.3 milyar lira prim borcu var. Yapılacak düzenlemeyle 67 milyar liralık prim borcu yapılandırma kapsamına alınmış oluyor. Eylül başından itibaren 4 aylık sürede gelir testine başvuran ve geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında çıkan GSS borçlularının borcu affedilecek. Diğer GSS borçluları da sadece anaparayı 12 taksitte ödeyebilecek. Stokta gözüken mal ile gerçek rakam arasındaki fark nedeniyle borçlu duruma düşen eczaneler aradaki tutar üzerinden % 4 KDV ödeyerek yükümlülüklerinden kurtulabilecek. 

15 bin yeni öğretmen atamasına izin verildi

Ağbal, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı kamuda görevden almalardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 15 bin öğretmen talebi olduğunu, bu alıma vize verdiklerini açıkladı. 

FETÖ bağlantılı kuruluşlara ilişkin de bilgi veren Ağbal, “81 ilde 3-4 bini bulan kuruluşla ilgili çalışma var. Bu çalışmalarla ilgili arkadaşlarımız bir envanteri oluşturacaklar. Bu envanterde hem taşınmazlar, hem döşeme, demirbaş, ne aklınıza geliyorsa bir kibrit çöpü varsa o dahi kayıt altına alınacak. Çünkü bunlar artık Hazine’nin malı. Bankalardaki varlıklar tespit edilecek” dedi. 

Öncekilerden ne kadar geldi?

Ağbal, 2014 yılında çıkarılan yapılandırmaya ilişkin taksit sürelerinin devam ettiğini, şu ana kadar 4.5 milyon kişinin başvuruda bulunduğunu, 43.7 milyar liranın yapılandırıldığı, bugün itibarıyla tahsil edilen tutarın da 10.2 milyar lira olduğunu söyledi. mAğbal, Varlık Barışı düzenlemesinin de Genel Kurul aşamasında da muhalefet milletvekilleriyle ortak değerlendirmelerle son düzeltmelerin yapıldığını ve düzenlemenin son halini aldığını söyledi.

Örnek mükellefe indirim geliyor…

Ağbal, vergi borçlarını düzenli şekilde ödeyen, geçmişe ilişkin yükümlülükleriyle ilgili herhangi bir sorunu olmayan vergi mükelleflerine belli bir oranda indirim yapılmasına ilişkin çalışma yaptıklarını bildirdi. Ağbal, “Devlet olarak bir miktar fedakârlıkta bulunalım. İyi niyetli, geçmişte borcunu düzenli ödeyip de zora düşen mükellef için” dedi. 

İtirafa ceza yok 

Ağbal, “Vatandaşa izaha davet imkânı getiriyoruz. Eğer vatandaş ‘Ben bunu eksik ödemişim’ diyerek beyanda bulunursa vergi incelemesi yapmayacağız” diye konuştu. 

Toplam alacak 90 milyar lira

Vergi dairelerine 6.3 milyon vatandaş borçlu. Toplam vergi alacağı 90 milyar TL. 4.2 milyon kişinin 6.5 milyar TL trafik para cezası borcu, 158 bin kişinin 1.1 milyar TL ecrimisil borcu, 581 bin kişinin 2.1 milyar TL YURT-KUR Öğrenim ve Harç Kredileri borcu var. 8.9 milyon kişi/işverenin SGK’ya yaklaşık 67.7 milyar TL kesinleşmiş prim borcu çıktı. 

580 bin gencin kredi borcu var

Vergi dairelerine borcu olan 6.3 milyon mükelleften 3.9 milyon kişinin borcunun bin liranın altında. Bu para cezalarının içinde seçim, nüfus para, karayollarından usülsüz geçiş cezaları da var. Öğrenim kredisi borcu olan 580 bin öğrencinin 1.4 milyar liralık borcu da yapılandırma kapsamında. 158 bin kişin de 600 milyon lira borcu bulunuyor. 

50 liradan az borca af

Kamu borçları 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleriyle ödenebilecek. Borçlulara yıl içinde ikişer defa geç ödeme esnekliği tanınacak. Buna rağmen borcunu ödemeyenin borcu eski tutarına getirilecek. Yapılandırma borcu kredi kartıyla ödenebilecek. Borçlulara yapılandırma olarakları hakkında internet kanalının yanı sıra telefonla bire bir de bilgi verilecek. Vergi borçlarının yanı sıra belediyelere olan emlak, çevre-temizlik, su, atık su, katı atık ücretlerini de yapılandırmaya alacak olan Maliye Bakanlığı, 50 liranın altındaki borçları ne olursa olsun silecek. Devlet, 29 milyon dosya altında 1.2 milyar liralık alacağından vazgeçecek. 

Borca % 90 indirim imkânı

Vergi mahkemesinde devam eden davalarda vergi aslının yüzde 50’si tahsil edilmeyecek. Danıştay veya Bölge İdare Mahkemesi’ndeki davalarda verilen en son karara göre, alacak asıllarının yüzde 80’ine varan indirim uygulanacak. Asla bağlı olmayan vergi cezalarına da dava aşamasına göre yüzde 90’a varan indirim sağlanacak. Devam eden 304 bin davada çözüm sağlaması beklenen uygulamaya göre; cezasıyla 200 bin liraya kadar çıkan 100 liralık davalık borç, 50 bin lira ödenerek kapatılabilecek. 
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/faiz-zam-ceza-yok–ekonomi-2290392/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ