‘Aselsan ölümleri yeniden incelensin’

Kapatılan mühendis Hüseyin Başbilen dosyası ailenin başvurusu üzerine yeniden açıldı. Savcılığa verilen dilekçede, “Dosyanın kapatılmasında FETÖ’cülerin olduğu tespit edildi” denildi.

‘Aselsan ölümleri yeniden incelensin’

ÖMER ÇAĞLAK

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve Necip Hablemitoğlu başta olmak üzere tüm şüpheli ölümlere  ilişkin soruşturma dosyalarından sonra çok önemli bir dosyayla ilgili de yeniden inceleme başlatıldı. Aselsan’da “Milli Tank” projesi üzerinde çalışan, buna ilişkin sunumu yapmasına 1 gün kala şüpheli şekilde ölen ve yıllarca “cinayet” şüphesiyle yürütülen soruşturma sonucunda kapatılan mühendis Hüseyin Başbilen dosyası, ailenin başvurusuyla yeniden açıldı.

Aselsan’da çalışan 4 mühendis 2006-2007 yılları arasında 6 ay içinde şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Ölenlerden arasında en dikkat çeken isimlerden biri Kanas silahları, F-16 ve Milli Tank gibi çok önemli projeler üzerinde çalışan mühendis Başbilen’di. 4 Ağustos 2006’da  boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde ölü bulundu. Önce “intihar” denildi. Ardından cinayet ihtimali ağırlık kazandı ve soruşturma açıldı. Ancak 8 savcının değiştiği soruşturma yıllar sonra takipsizlik kararıyla kapatıldı.

Olayın peşini bırakmayan, darbe girişiminin ardından harekete geçen Başbilen ailesi önemli bilgilere ulaştı. Delillerin karartılmasında ve dosyanın kapatılmasında bazı FETÖ’cü polis, asker, yargı mensubu ve Adli Tıp uzmanlarının olduğu tespit edildi. Başbilen ailesi,  bu isimlerin tek tek tespit edilmesi ve yeniden soruşturma başlatılması için dilekçe hazırladı. Dilekçe Ankara Başsavcılığı’na verildi. Ailenin başvurusu kabul edildi. Ve kapatılan soruşturma dosyası yeni bir boyut kazandı.

FLASH BELLEK KAYIP

Avukat Serhat Başbilen dilekçede şu tespitlerde bulundu: “Başbilen elim bir cinayete kurban gitmiştir. İlk soruşturma intihar yaftasıyla kapatılmıştır. Milli tank projesine ilişkin çalışmaların yer aldığı flas bellek de bulunamamaktadır.  FETÖ mensuplarının kurumlar içine sızmış oldukları, ASELSAN cinayetlerinin üzerinin kapatılmış ve delillerin karartılmış olduğu muhtemeldir” denildi.  

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135313

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ