Zeytinin yaprağı da şifa kaynağı

Kozmetikten ilaç sektörüne ve tıbbın birçok dalına kadar yüzlerce alanda kullanılan zeytin, yaprağıyla da şifa dağıtıyor.

Zeytinin yaprağı da şifa kaynağı

Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan zeytin ve zeytin yaprakları günümüzde de önemini koruyor. Uzmanlar, zeytin yapraklarının doğal bir antibiyotik olduğunu belirterek, kalp-damar sistemini koruduğunu ve kanser hastalıklarına karşı kalkan vazifesi gördüğünü belirtiyor. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, zeytin yaprağının Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda sinir hücrelerini koruduğunu söyledi. Baysal, “E ve C vitaminlerine benzerlik göstererek kalp ve damar sağlığına koruyucu etkiler gösteriyor. Bu koruyucu etkisinin kan yağlarını ve damarlarda plakların birikimini azalttığı ve kalp kasının hasarlanmasını geciktirdiği ortaya konmuştur. Ayrıca antioksidan olarak hücrelerin genetik hasarlanmasını önleyerek tümör oluşumuna karşı koruyucu etkisi vardır. Zeytin yaprağı, mikropları öldürüyor, bağırsak ve solunum yollarını düzene sokuyor. Çay olarak içilebildiği gibi yemeklerin içine de eklenerek kullanılabiliyor. Hepatit B gibi virüslere de koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Bu yüzden ‘anti kanserojenik’ olarak nitelendirilmektedir” dedi.

Karaciğeri koruyor, insülin direncini azaltıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, zeytin yaprağının en çok üzerinde durulan etkisinin karaciğer koruyucu özelliği olduğunu belirterek, “Özellikle alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması tedavisinde olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağının karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi olduğu ortaya çıkmıştır” ifadelerini kaydetti.

“Çay olarak için, insülin direncini düşürün”

Sağlıksız beslenme, yüksek karbonhidrat ve yağ tüketimi sonucunda insülin dengesinin bozulduğunu kaydeden Fatma Baysal Yusuf, “İnsülin dengesinin bozulması şeker hastalığı riskini arttırıyor. Zeytin yaprağı ise insülin direncini düşürerek şeker hastalarının yaşam kalitesini yükseltiyor. İnsülin direnci olan bireylerin sabah ve akşam tarçınla birlikte zeytin yaprağı çayı içmesini öneriyoruz” dedi.

Cilde dost

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, “Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağında bulunan maddelerin, cildin üst katmanlarını geçerek güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olan UVB ışınlarının kanserojen etkisine karşı kalkan vazifesi gördüğü belirlenmiştir. Yakın bir gelecekte cilt ve güneş koruyucu kremlerde zeytin yaprağı görmemiz muhtemel olacaktır” açıklamasında bulundu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ