Firmandex

Yunanistan, Türkiye sınırında ‘Süpürge Operasyonu’ başlattı

Yunanistan’ın, Batı Trakya’daki Dedeağaç’ta (Evros) Türkiye ile sınır hattını oluşturan Meriç Nehri boyunca yaklaşık 600 asker ve sınır muhafızının katılımıyla; “Süpürge” ismi verilen göçmen operasyonu başlattığı açıklandı.

Yunanistan, Türkiye sınırında ‘Süpürge Operasyonu’ başlattı

Yunanistan askerleri ile Özel Sınır Muhafızları Birliği’nin, Batı Trakya’daki Türkiye sınırındaki Meriç Nehri hattında göçmenlere yönelik “Süpürge Operasyonu” başlattığı duyuruldu.

Meriç Nehri’nden Rodop iline kadar sürecek operasyona, nehirden ve dağlık bölgelerden yasadışı yollardan ülkeye giren göçmenleri yakalamak üzere termal kameralarında kullanıldığı operasyonda zırhlı araçlar ve askerlerin çoğunun maske kullanması dikkat çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre Yunan ordusunun; merkezi İskeçe’de bulunan 4. Kolordu’ya bağlı Meriç bölgesindeki askeri birlikler tarafından 5 Ağustos Cuma sabahından itibaren, Meriç Nehri sınır bölgesindeki köyler dahil olmak üzere operasyona başladığı, geniş çaplı operasyonun halen Kumçiftliği (Orestiada), Dimetoka (Didimotiho) ve Sofulu (Sufli) köylerinde ve ayrıca Dedeağaç’ın çeşitli bölgelerinde devam ettiği belirtildi.

Operasyonun amacı; “bölgedeki yasadışı göçmenlerin varlığını ve geçişlerini en aza indirmek” olarak açıklanırken, operasyonun ne kadar süreceğine dair bir bilgi verilmedi.

KAYNAK : evros-news.gr
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ