Yabancılar kaçmadı yatırımı sürdürüyor

Borsa İstanbul’da darbe girişimi sonrası yaşanan kaygılar boşa çıktı. Temmuzda sadece 210 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcılar yılbaşından bu yana ise toplamda 376 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiler

Yabancılar kaçmadı yatırımı sürdürüyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Borsa İstanbul’dan yabancı yatırımcılar kaçmadı. Temmuz ayında sadece 210 milyon dolarlık satış gerçekleştiren yabancılar yılbaşından bu yana ise toplamda 376 milyon dolarlık alım yaptı. 

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında yabancılar BİST’te 5 milyar 304 milyon dolarlık alım, 5 milyar 551 milyon dolarlık satım gerçekleştirip, 246 milyon dolarlık net satım yapmışlardı. Bu yılın temmuz ayında en fazla net alım ve satım yapılan hisse senetlerine baktığımızda banka, havayolu, gayrimenkul ve holding hisselerinde satışlar görülürken sanayi hisselerinde alımların arttığı görülüyor. 

15 Temmuz’un hemen sonrasında acele yazılan raporların aşırı kaygı ve tedirginlik yansıtması, not kuruluşu Moody’s’in Türkiye’yi negatif izlemeye alması ve bir diğer notçu S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesi ile panikleyen küçük yatırımcılar, zarar etti. Ancak sonrasında daha detaylı analiz içeren raporların yayınlanması, Moody’s’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu koruması, Türkiye’nin yaşanan bu darbe girişimi karşısında hızla toparlandığının görülmesi üzerine alımların yeniden geldiği görülüyor. Borsa İstanbul’un 1986 yılından bu yana seyrine bakıldığında diplerden nasıl büyük bir atakla çıkıldığı görülmekte. Bu nedenle böylesi dalgalanmaları yatırımcılar fırsat olarak görüp yeniden alımlara yönelmekte.

Sanayi hissesi aldılar

Yabancılar temmuz ayında Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşlarının hisselerini topladı. Darbe girişimi öncesinde gelişmekte olan ülke borsalarının altında işlem gören hisse senetleri, şimdi daha fazla ucuzlamış durumda. Ülkede hızla normalleşmeye başlayan süreç, böylesi büyük bir öngörü dışı risk karşısında hızla gerçekleşen toparlanma darbeler ve krizler karşısında Türk ekonomisinin ve Türk şirketlerinin dayanıklılıklarını göstermesi açısından oldukça önemli. 

Şirketlerin mali yapılarında kalıcı hasarlara neden olacak para hareketleri yaşanmadıkça yabancı yatırımcılar sanayi hisselerinde aldıkları pozisyonları bankalarda da artıracaklardır.

Rehavete kapılmamalı

Ekonomi yönetiminin kullandığı etkili iletişim dili, çok hızlı hareket ederek yabancı yatırımcıyla diyalog kurulması, şirketlerin kendi hisselerini geri alabilmelerinin kolaylaştırılması, vatandaşların panik yapmak yerine ellerindeki dövizleri satarak net bir duruş sergilemeleri büyük kayıpların önüne geçerken piyasaların da güçlü duruşunu sürdürmesini sağladı.

Gerek Borsa İstanbul’daki olumlu hava gerekse dolardaki gevşeme eğilimi ile gelinen 2.9845 TL seviyeleri ve Moody’s’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu koruması karşısında rehavete kapılınmaması gerekiyor. Moody’s 30 ila 90 gün boyu izlemede kalacak. Bu da not indirimin ihtimalinin hâlâ gündemde olduğunu gösteriyor. Türkiye yapısal reformlar için adım atabilirse darbe girişiminin estirdiği olumsuz rüzgârı tamamen tersine çevirerek bu girişimden çok daha büyük olumlu bir rüzgârı estirebilir.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/yabancilar-kacmadi-yatirimi-ekonomi-2291675/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ