FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Volvo 730 bin aracı geri çağırıyor!

Dünyanın en güvenli otomobil markalarından biri olan Volvo, 730 bin adet aracını, otomobillerinde kullandığı Otonom Acil Fren (AEB) sistemindeki arıza yüzünden geri çağırıyor.

Volvo 730 bin aracı geri çağırıyor!

2019 yılında yapılan XC60 testinde Danimarkalı bir firma tarafından arıza olduğu tespit edilmişti. Firma gerçekleştirdiği test esnasında XC60 modelinin otonom acil fren sistemini denerken, AEB olarak adlandırılan bu donanımın devreye girmediğini fark etti.

 

 

Sistem, siz otomobiliniz ile seyahat halindeyken karşınıza çıkan bir engele tepki vermeden aracınızı sürmeye devam ediyorsanız, önce sesli bir biçimde sizi uyarıyor. Tepki vermemeye devam ettiğinizde ise otomobil otomatik olarak fren yapıp duruyor.

2019 yılında yapılan XC60 testinde Danimarkalı bir firma tarafından arıza olduğu tespit edilmişti. Firma gerçekleştirdiği test esnasında XC60 modelinin otonom acil fren sistemini denerken, AEB olarak adlandırılan bu donanımın devreye girmediğini fark etti. Sistem, siz otomobiliniz ile seyahat halindeyken karşınıza çıkan bir engele tepki vermeden aracınızı sürmeye devam ediyorsanız, önce sesli bir biçimde sizi uyarıyor. Tepki vermemeye devam ettiğinizde ise otomobil otomatik olarak fren yapıp duruyor.

 

 

Test sonuçları yayınlandıktan sonra, teste konu olan XC60 Göteburg’taki merkeze gönderiliyor. Marka bu adımdan sonra sistemin kullanıldığı, 21 Ocak 2019 tarihinden itibaren üretilen tüm modellerde bu sorunun ortak olduğunu fark ediyor.

Geri çağırmaya konu olan Volvo modelleri; S60, S90, V60, V60 Cross Country, V90, V90 Cross Country, XC40, XC60 ve XC90.

Tüketici raporlarına göre geri çağrılan otomobillerin Mart 2020 tarihinden önce üretilen ve AEB donanımına sahip olan modeller olduğunu belirtmiş. Sistem aracın önünde seyreden ve engel olabilecek insan ya da otomobili göremiyor.

Volvo servisleri AEB sistemindeki bu arızaları ücretsiz olarak giderecek. Durumdan etkilenen araç sahiplerine marka, mayıs ayında gerekli ulaşımı sağlayıp bilgilendirme yapacak.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.