Firmandex

Vine gitti, Vine Camera geldi

2012 yılında kurulan ve 2013’te Twitter tarafından kullanıma sunulan Vine uygulaması boyut değiştiriyor. Bundan böyle Vine Camera olarak devam edecek olan uygulama, artık sadece 6 saniyelik video çekmek için kullanılacak. Efektli çekilen videolar ister telefona kaydedilecek, ister Twitter üzerinden paylaşılabilecek.

Vine gitti, Vine Camera geldi

Twitter’ın 2013 yılında kullanıma sunduğu ve kısa süre içinde dünya çapında müthiş bir popülariteye ulaşan mobil uygulama Vine’ın geçtiğimiz aylarda kapatılacağı duyurulmuştu. Vine tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi:

“Uygulama, web sitesi ya da çektiğiniz Vine’lar bugün hiçbir yere gitmiyor. Onlara değer veriyoruz ve bu işi doğru bir şekilde yürüteceğiz. Vine’larınızı indirebileceksiniz. Siteyi açık tutacağız çünkü şimdiye kadar yapılan bütün Vine’lara ulaşılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ya da uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan önce haberdar edileceksiniz.”
Birçok kişinin 6 saniyelik video çekerek ünlü olduğu hatta sinema filmlerinde ve dizilerde boy göstermesini sağladığı Vine uygulaması artık başka bir boyuta geçiyor. Uygulamayı tam manasıyla bitirmeyecek olan Twitter, Vine Camera ismi altında devam edecek.

Ocak 2017 itibarıyla kullanıma sunulacak olan Vine Camera yine eskiden olduğu gibi 6 saniyelik video çekecek. Fakat çekilen videolar Vine platformu üzerinden paylaşılamayacak. Sadece telefona indirilebilecek veya Twitter üzerinden paylaşım yapılabilecek.

Vine platformu kısa video çekerek kısa yoldan üne kavuşmak için etkili bir yöntemdi. Videoyu Vine’dan çekip paylaşımı Twitter üzerinden yapmak, sosyal medya fenomenlerini tabii ki olumsuz olarak etkileyecektir.

Vine kapanıyor

Twitter, video paylaşım platformu Vine’ı kapatma kararı aldığını açıkladı.Uygulamanın önümüzdeki aylarda yayından kaldırılacağını duyuran Twitter, kararı gerekçesine ilişkin bir açıklama ise yapmadı.Kendi fenomenlerini de çıkartan uygulamanın şu ana kadar çekilmiş bütün videolara erişim sağlanmasına şimdilik izin vereceği belirtildi.Kararı Medium’da yayınlanan bir blog ile paylaşan şirket’in açıklaması şu şekilde;”Uygulama, web sitesi ya da çektiğiniz Vine’lar bugün hiçbir yere gitmiyor. Onlara değer veriyoruz ve bu işi doğru bir şekilde yürüteceğiz. Vine’larınızı indirebileceksiniz. Siteyi açık tutacağız çünkü şimdiye kadar yapılan bütün Vine’lara ulaşılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ya da uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan önce haberdar edileceksiniz.”6 saniyelik video paylaşma olanağını tanıyan Vine, 2013 yılında yayınlanmış ve kısa sürede milyonlarda kullanıcıya ulaşmıştı.Vine, Twitter hesabından paylaştığı son mesaja ‘Bir ışık bırakın’ notunu düştü.Leave a light on ? https://t.co/uYyIpJlOzv— Vine (@vine) 27 Ekim 2016

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ