FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

‘Victor Vasarely Retrospektifi’ sergisi yarın açılıyor

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Victor Vasarely’nin geniş çaplı retrospektif sergisi, yarın Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşacak. Yaklaşık 2 ay boyunca İstanbul ve İzmir’de açık olacak sergideki eserler 1,5 yılda bir araya getirildi.

‘Victor Vasarely Retrospektifi’ sergisi yarın açılıyor

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden kabul edilen Victor Vasarely’nin geniş çaplı retrospektif sergisi, yarın Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu serginin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, kendisinin öğrencilik yıllarından tanıdığı sanatçının, 1980’li yıllarda Türkiye’deki akademik çevrelerde de tanındığını anlattı.

Karayağız, Vasarely’nin sanatındaki ustalığa dikkati çekerek, “Optik yanılsama. Onun kullandığı yöntemler, ciddi matematik çözümlemeleri gerektiren bir uygulama. Bir de bunu fizik ve optik yanılsamayla birleştireceksiniz. Yani aslında daire olarak gördüğünüz her şey, küplerden oluşuyor. Bu küpleri kubbe yanılsamasına ya da iki boyutlu yüzeyden dışarıya doğru taşan küresel bir yapıya dönüştürmek ciddi bir hesap işi” diye konuştu.

İstanbul ve İzmir’de 2 ay boyunca sergilenecek

Arkas Sanat Birimi Direktörü ve serginin proje koordinatörü Niko Filidis ise serginin çok katılımlı olduğuna işaret ederek, “Bir kişinin eserleri ama kaynaklar çok muhtelif. Örneğin Renault Kurumsal Koleksiyonu, Arkas Holding Koleksiyonu, Victor Vasarely Vakfı, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Vasarely’nin doğum yeri olan Peç Müzesi, bize eser verdi” ifadelerini kullandı.

Filidis, sergideki eserleri 1,5 yılda bir araya getirdiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koordinasyon zordu ama başardık. Vasarely, geometriyi görsellikle birleştirerek, inanılmaz bir noktaya taşıdı. Ayrıca bu sanatın yayılması için elinden geleni yaptı. Bu sergide yok ama sanatçının çok sayıda serigrafisi var. Serigrafi, sanatı satın alınabilir hale getiriyor. Burada amacımız, sergiyi hem İstanbul hem İzmir’de iki ay boyunca sergilemek ve insanlara figüratif olmayan, salt görselliği üzerinde yoğunlaşmış bir sanatı tanıtmak.”

Sanatçının farklı sanat dönemlerine ait 50’den fazla resim, heykel, tasarım ve duvar halısı çalışmalarının yanı sıra Güney Arkas koleksiyonunda bulunan 13 adet büyük boyutlu çalışması, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergi, 31 Mart’a kadar görülebilecek.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.