Uzungöl’e teleferik yapılıyor

Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında gelen Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl’e, Gümüşhane’deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize’nin Kaçkar Dağları’na kolay ulaşım için teleferik kurulacak.

Uzungöl’e teleferik yapılıyor

Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında yer alan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl’e, Gümüşhane’deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize’nin Kaçkar Dağları’na hiçbir ağaç kesilmeden yapılacak teleferik ile hem bölgenin trafik sorunu çözülecek hem de turistlerin daha kolay ulaşım imkanına kavuşması sağlanacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Doğu Karadeniz’i her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Doğu Karadeniz’in turizm potansiyelinin her geçen gün arttığını dile getiren Bulut, “Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl, Gümüşhane’deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize’nin Kaçkar Dağları, bölgede yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Bu kapsamda da Doğu Karadeniz’de tabiat turizminin alt yapısını geliştirmek üzere, milli parklarımız ve tabiat parklarımız içerisinde ulaşım sağlanması için teleferik projelerimiz var.” diye konuştu.

Bulut, hayata geçirilecek teleferik projeleriyle bölgenin güzel bir seyir alanına kavuşacağına dikkati çekerek, “Bu kapsamda da Trabzon’da Uzungöl ve Sümela Manastırı’na, Gümüşhane’de Karşıyaka Tabiat Parkı’na, Rize’de Kaçkar Dağları Milli Parkı’na teleferik projeleri, gelişme planı içerisinde bakanlığımız ve bölge müdürlüğümüz tarafından ihale edildi. Bunlardan Karşıyaka Tabiat Parkı’nın yer teslimini de gerçekleşti. İnşallah 2017 sonuna kadar buradaki teleferik projemizi hayata geçireceğiz.” bilgisini aktardı.

Trabzon’un Maçka ilçesindeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Bulut, Trabzon Büyükşehir Belediyesince Maçka Altındere Milli Parkı’nın içerisinde bulunduğu alanı kapsayan milli parkın girişinden Sümela Manastırı’na kadar bir teleferik projesi olduğunu anlattı. Bulut, bunun dışında Uzungöl Tabiat Parkı’nın içerisinde de hem ulaşımı rahatlatacak hem de ziyaretçilere güzel bir seyir alanı sunacak proje hazırlıklarının sürdüğünü, Kaçkar Dağları ile ilgili de projeleri bulunduğunu ifade etti.

Tabiatı tahrip etmeden çalışılıyor

Teleferik projelerini önemsediklerini dile getiren Bulut, şunları kaydetti:

“Projelerin Doğu Karadeniz’e değer katacağını düşünüyoruz. Projeler yüksek bir alandan geçeceği için hiçbir ağaç kesimine sebebiyet vermeyecek. O nedenle tamamen çevreci teleferik projemizle dinlenme ve ulaşım ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi güzel seyir parkurlarıyla daha fazla aktivite yapılması ile turizmden daha fazla gelir elde etmeyi planlıyoruz. Yapacağımız teleferiklerle kesinlikle doğal güzelliği bozmayacağız. Bu yönü ile projemiz tamamen çevreci bir teleferik projesidir.”

Projeleri kısa sürede tamamlayarak hayata geçireceklerini bildiren Bulut, Gümüşhane’deki projenin gelecek yıl hayata geçirileceğini belirtti. Uzungöl’deki projenin şu anda imar safhasında olduğunu ifade eden Bulut, onayın ardından bu yıl içinde inşaata başlamayı planladıklarını söyledi. Rize’de de en kısa sürede yapım çalışmalarına başlanacağını kaydeden Bulut, Maçka’daki projenin de fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bulut, Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde de hali hazırda devam eden bir teleferik projesi olduğunu anlattı.

Bulut, Doğu Karadeniz’de tabiat turizmi bakımından çok önemli alanlar olduğuna dikkati çekerek, Doğu Karadeniz’de tabiat turizmini geliştirmek için çalıştıklarını, bunu yaparken de tabiatı tahrip etmeden gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ