Firmandex

TÜYAP, rekorla kapattı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve TÜYAP tarafından düzenlenen ARTİST / 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı sona erdi. Fuar, bu yıl katılım oranı olarak rekor kırdı.

TÜYAP, rekorla kapattı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve TÜYAP tarafından düzenlenen ARTİST / 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda ziyaretçi sayısında rekor kırıldı.

TÜYAP’tan yapılan açıklamaya göre, Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12 Kasım’da ziyarete açılan fuar sona erdi.

TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarlarını ziyaret eden kitapsever ve sanatsever sayısında, geçen yıla göre yüzde 11,3 artışla 621 bin kişiyle rekor kırdı.

Bu yıl 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşuyla 12 Kasım’da kapılarını açan fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirildi.

Ana temanın “Felsefe ve İnsan” olduğu fuarda, çocuklara yönelik “Eğitim Hakkı”, “Farklılıklar”, “Eleştirel Okuma ve Düşünme” üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Onur Konuğu’nun Almanya olduğu İstanbul Kitap Fuarı’na Almanya’dan 30 yayınevi katılırken, yaklaşık 40 etkinlik gerçekleştirildi. Fuarda, “Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen” sloganıyla konuk olan Almanya ve Türkiye yayıncılar buluşması gerçekleştirildi.

ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nın 7 no’lu ana salonunda da 25 galerinin yanı sıra “Umulmadık Topraklar” isimli, çok küratörlü geniş bir sergi, panel ve performanslar dizisi gerçekleştirildi.

Her yıl genç sanatçılara destek vermek için ayrılan 8. salonda ise 30’u aşkın inisiyatif ve grubun yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisinin de içinde olduğu kurumlar yer aldı.

Toplamda 12 bin metrekareyi aşkın iki salonda, yüzlerce sanatçının bini aşkın eseri, 9 gün boyunca sanatseverlerle buluştu.

İstanbul Sanat Fuarı’nın, her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödülleri de sahiplerini buldu. Çağdaş sanatlara önemli katkıları nedeniyle “Sanatçı Onur Ödülü” Gülsün Karamustafa’ya verilirken, “Sanatsever Kurum Onur Ödülü” ise Summart Sanat Merkezinin oldu.

Yeni Şafak, fuarda sosyal medya üzerinden canlı yayın yaptı

Yeni Şafak ekibi 19 Kasım Cumartesi günü Facebook, Periscope ve Instagram Stories üzerinden canlı yayın gerçekleştirdi. Fuara ve imza günlerine katılmak isteyen ama katılamayan okurlar için gerçekleştirilen canlı yayınlar büyük bir ilgiyle takip edildi. Yayın çerçevesinde, saat 13.00’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saat 13.30’da Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan ve saat 15.00’de ise Cins Dergi yazarlarından İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Yusuf Genç ve Mustafa Sami ile söyleşiler gerçekleştirildi.

İbrahim Kalın canlı yayında

Fuara katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı ilişkileri Nereye Gidiyor?” isimli yeni kitabının tanıtımını gerçekleştirdi ve okurlarına imzaladı.

Mustafa Armağan TÜYAP’ta

“Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganı ile 2012 Nisan’ında yayın hayatına başlayan Derin Tarih, tarihî gerçekleri kapatıldıkları karanlık mahzenlerden belgelerin ışığında gün yüzüne çıkararak okurlarıyla buluşturan bir tarih dergisi olarak devam ediyor. Okurlar tarafından ilgiyle okunan derginin Genel Yayın Yönetmeni ve Yazar Mustafa Armağan, TÜYAP’ta okurlarıyla buluşup kitaplarını imzaladı.

Cins Dergi ekibiyle canlı yayın

Kitap fuarına katılan İsmail Kılıçarslan ve ekibi, hem fuara dair görüşlerini anlattı hem de Gündem Editörü İzzet Kaya’nın sorularıyla gündemi değerlendirdi. Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında da konuşan İsmail Kılıçarslan, dizi üzerinden kültürel iktidar kavramını gözler önüne serdi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ