Firmandex

Türkiye ve Irak o konuda mutabık kaldı

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Tallal Jameel Saleh Al-Obaidi kabul etti.

Türkiye ve Irak o konuda mutabık kaldı

Görüşmede Türkiye ile Irak’ın her alanda tarihten gelen köklü bağları bulunduğuna işaret edilerek, iki ülke arasında yüz yüze görüşülüp çözülemeyecek hiçbir meselenin olmadığı hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği’nin isteği üzerine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık,Irak’ın Ankara Büyükelçisi Tallal Jameel Saleh Al-Obaidi kabul etti.

Görüşmede Büyükelçilik Askeri Ataşesi de bulunduğu ve Irak’taki gelişmeler ayrıntılı olarak ele alındı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne ve birliğine her zaman verdiği önemi vurgulayarak, Türkiye’nin Başika kampında eğittiği unsurların ve uluslararası koalisyona sağladığı katkıların, Irak’ın DEAŞ ve diğer terör örgütlerinden kurtarılması amacı taşıdığını anlattı. Bakan Işık, Irak’ta yeniden güvenlik ve istikrar sağlandığında, Başika’daki mevcudiyetimize de ihtiyaç kalmayacağını sözlerine ekledi.

Ayrıca, görüşmede Türkiye ile Irak’ın her alanda tarihten gelen köklü bağları bulunduğuna işaret edilerek, iki ülke arasında yüz yüze görüşülüp çözülemeyecek hiçbir meselenin olmadığı hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

Bakan Işık, Musul ve civarında DEAŞ’a karşı Irak Güvenlik Güçlerinin yürüttüğü operasyonlarda sağlanan ilerlemeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu operasyonlar sırasında bilhassa Musul ve Telafer’de, bu şehirlere tamamen yabancı olan unsurların müdahalesi halinde ortaya çıkabilecek ciddi risklere değindi. Görüşmede terör örgütü PKK’nın veya bağlantılı unsurlarının aslında her iki ülkenin de aleyhine olan faaliyetlerine izin verilmemesinin önemi paylaşıldı. Bakan Işık, bu vesileyle bilhassa Sincar’da bulunan terör örgütü PKK mevcudiyetine işaretle buna müsaade edilmeyeceğini özellikle vurguladı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ