Türk ekonomisi gayet sağlam

Piyasada dün gözler, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü “negatif” izlemeye alan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in üzerindeydi.

Türk ekonomisi gayet sağlam

Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla değerlendiren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri. Piyasalar dün açıklanması beklenen Moody’s değerlendirmesine kilitlendi. Reuters’a konuşan bankacılar, Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmesini ana senaryo olarak beklemediklerini söyledi. 

Nomura Stratejisti Timothy Ash dünkü değerlendirmesinde, Türkiye’nin büyüme borçluluk gibi makro göstergelerinin oldukça sağlam olduğuna dikkat çekerek, “Kurumsal güçlülük darbe gibi objektif olmayan kriterlere dayalı bir varsayımla kredi notunun çöp seviyesine düşmesi subjektif bir karar olacaktır” dedi.

Hafta içinde artan küresel risk iştahının ve sert satış baskısı sonrası yeni pozisyon açılışlarının da etkisiyle 2.97’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL daha sonra gerek enflasyon verileri gerekse Moody’s karar tarihinin yaklaşması nedeniyle yönünü yukarı çevirmiş ve dün 3.0272’ye kadar yükselmişti. 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/turk-ekonomisi-gayet-saglam-ekonomi-2290394/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ