FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Türk doktorlar Somali’de yüzleri güldürdü

Türkiye’den giden gönüllü doktorlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptırdığı hastanede, açlığın, sefaletin, yokluğun coğrafyası Somali ve civar ülkelere şifa dağıtıyor.

Türk doktorlar Somali’de yüzleri güldürdü

Sağlık Bakanlığı, üç kıtada yaptığı sağlık projeleriyle hem ülkemizin olumlu imajına hem de küresel sağlığa katkı sağlıyor.

Sağlık Bakanlığının Asya, Afrika ve Balkanlarda düzenlediği ‘Sağlık Haftaları’ on binlerce hastaya umut oldu. 2004 yılından beri düzenlenen sağlık haftalarında Türk doktorlar, gittikleri ülkenin sağlık çalışanlarıyla işbirliği içerisinde on binlerce muayene ve ameliyat yaptı.  

Bugüne kadar yaklaşık 30 kez gerçekleştirilen “Sağlık Haftası” projesi, SAĞLIK ELÇİLERİ isimle belgeselle TRT ekranlarında yayınlanıyor.

Daha önce Kosova ve Azerbaycan’da düzenlenen sağlık haftalarını ve Sudan’ı konu alan SAĞLIK ELÇİLERİ belgeseli, bu hafta Somali‘nin başkenti Mogadişu bölümü ile ekranlara geliyor. SAĞLIK ELÇİLERİ, yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından 2014’te tamamlanan ve resmi açılışı geçen yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 205 yataklı Mogadişu-Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, diğer adıyla Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde, sağlık ve gıda olmak üzere temel yaşam birimlerine muhtaç bölge halkının yaralarını sarıyor.

Hemşirelik Okulu, lojman, cami gibi merkezleri de barındıran ve 63 bin m2 alana TİKA tarafından yaptırılan hastanede, uyum içinde çalışan Türk ve Somalili sağlık ekibi, son 20 yıldır iç savaştan büyük acı çeken Somalilerin dertlerine derman oluyor.  

 

 

 

SAĞLIK ELÇİLERİ’nin bu bölümünde, gönüllü Türk doktorlar bir yandan, Kur’an kursundan çıktığı esnada başına aldığı kurşunla yaralanan 6 yaşındaki Abdifitah Ahmed’i zamana karşı yarışarak tedavi ederken, diğer yandan sürekli kusma sebebiyle, doğduğu kilonun yarısına inerek ölümün kıyısına gelen 1,5 aylık Abdullami Said’e yardım eli uzatıyor.

Hüzünlü hikayelerin içinde, Türk doktorlarının Afrika’ya şifa götüren dokunuşunu anlatan “Sağlık Elçileri” belgeseli

Pazar günü saat 12.25’te TRT HABERDE…

KAYNAK : STAR Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.