TRT Spikeri Karaş, Uludağ Üniversitesinin etkinliğine katıldı

TRT Haber Spikeri Tijen Karaş, gençlerin yeterince okumadığını belirterek, “Gittikçe cahilleşiyoruz ve ‘F’ tipi okumalarla yetinen bir nesil yetişiyor. Sınırlı karakterle birçok haber var. ‘F’ harfi biçiminde, iki satır okuyoruz, sonra aşağı doğru sadece ara başlıklarına bakıyoruz. Alt metinleri okumuyoruz.” ifadesini kullandı.

TRT Spikeri Karaş, Uludağ Üniversitesinin etkinliğine katıldı

Uludağ Üniversitesinden (UÜ) yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Uluslararası İlişkiler Topluluğu (UAİT) tarafından Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Karaş, darbe girişiminin yapıldığı gün meslek hayatının en kötü gecesini yaşadığını kaydetti.

Artık darbe gecesini anlatmak istemediğini, medya ve gazetecilik üzerine konuşmayı tercih ettiğini belirten Karaş, “Ortaokula kadar kekemeydim. Bu meslek sayesinde kendimi geliştirerek yavaş ve hızlı konuşmayı öğrendim.” bilgisini aktardı.

Sosyoloji eğitiminden sonra sunuculuğa başladığını aktaran Karaş, “TRT’de müzik eğlence programlarında çalıştım ama haberlere geçmeyi hep çok istedim. Sonra ne gerekiyorsa yaptım. Oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.” yorumunu yaptı.

– “Türkçeyi çok iyi bilin”

Karaş, öğrencilere çok okuyup kendilerini yetiştirmelerini ve cesur olmalarını tavsiye ederek, şöyle devam etti:

“Çalışmak zorundasınız başka yolu yok. Hiç kimseye hiçbir şey tepeden gelmiyor. Kendinizi donatın, okuyun, yabancı dili en iyi şekilde öğrenin. Türkçeyi çok iyi bilin. Beden dilini öğrenin. Kendi sesinizi kaydedin ve dinleyin, tonlamalara, vurgulara dikkat edin ve cesur olun. Cesur olun derken, cahil cesaretini kastetmiyorum. Kendinizi bilgi ve donanım olarak hazır hissetmediğiniz halde bazı noktalara gelirseniz, günün birinde patlama riskiniz vardır. Cahil cesaretiyle hareket ederseniz kaş yapayım derken göz çıkartırsınız. Kendinizi yeterli hissetmediği zamanlarda yapılan teklifleri kabul etmeyin.”

Yeni yetişen neslin sosyal medyada çok fazla zaman harcadığına ve okumaktan uzaklaştığına da değinen Karaş, şunları kaydetti:

“Yeni medya çağında gençlerin beyinleri değişmiş durumda. Gittikçe cahilleşiyoruz ve ‘F’ tipi okumalarla yetinen bir nesil yetişiyor. Sınırlı karakterle birçok haber var. ‘F’ harfi biçiminde, iki satır okuyoruz, sonra aşağı doğru sadece ara başlıklarına bakıyoruz. Alt metinleri okumuyoruz. Buna ‘F’ tipi okuma deniyor. Eski gazete okuma alışkanlığının yaşaması mümkün değil bu ortamda.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ