Firmandex

Tezhibe özgün yorum

Müzehhip Naciye Subaşı, “Mücevher Tezhip” sergisinde bir ilke imza attı. Tezhipte kabartma süsleme tekniğini kullanan Subaşı, “Yeni bir açılım yapmak istedim. Bu çalışmamla farklı arayışlar içinde olan genç sanatçılara ön ayak olmayı amaçladım” diyor.

Tezhibe özgün yorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen müzehhip Naciye Subaşı’nın “Mücevher Tezhip” sergisi sanatseverlerle buluştu. Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki sergi, Subaşı’nın 35 yıldır üzerinde çalıştığı eserlerden oluşuyor. Hilye-i Şerîfe, Kasîde-i Bürde, Besmele-i Şerif, Nazar âyeti ve Esmaül Hüsna gibi çalışmaların yer aldığı sergide, her bir detayı tek tek kabartma yapılarak oluşturulan üç boyutlu motifler yer alıyor. Tezhipte ilk kez kabartma süsleme tekniklerini kullanan Subaşı, “Gençler şimdi farklı arayışlar içindeler ve ben de onlara ön ayak olabilirim diye düşündüm. Tüm eserlerimi aşkla meşk eyleyerek ortaya çıkardığım için serginin adını bu şekilde koymayı uygun gördüm”dedi.


İÇİMİZDEKİ AŞKLA YAPALIM

“Amacım, insanlara tezhibi tanıtmak ve sevdirmek. Ama bu iş sabır istiyor. Ancak içimizdeki aşkı hissedebilirsek sabredebiliriz” diyen sanatçı tezhipte mücevher durak süslemelerini kullandıklarını ve sergiye bu nedenle “Mücevher tezhip” ismini koyduğunu belirtti. Subaşı, “Büyük motifleri deneyerek kalem işi tarzı çalışmalarım olmuştu. Onu teshipte de uygulayabileceğimi düşündüm ve ufaltarak bu tekniği tezhibe uyguladım” dedi. Sergi 29 Aralık’a dek görülebilecek.

Durmadan çalıştım

Subaşı, “Çok emek harcadım. Çalışmalarımda kufi yazısını kullandım. Tek tek kabartma teknikleri uygulayarak kalıplar çıkardım. Yaprak üzerine işlemeler yaptım” diyor. Gençlerin tezhip öğrenme konusunda çok şanslı olduğunu ve tezhip sanatına gereken ilginin verilmesi gerektiğini ifade eden Subaşı, “Kabe kapısı eserimi tam 5 ayda tamamladım. Gece gündüz çalıştım. Hala da eklemeler yapabilirim” diyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ