Firmandex

Terör devletine izin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK’in 30. Genel Kurulu’nda konuştu. Fırat Kalkanı eleştirilerine cevap veren Erdoğan, “Güvenli bölge tezimiz var. Oralar bizim için tehdit bölgesi. Dertleri ne? Kuzey Suriye’de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz, bu böyle bilinmeli” diye konuştu.

Terör devletine izin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in 30. Genel Kurulu’na katıldı. Burada konuşan Erdoğan, Fırat Kalkanı harekatına yönelik eleştirilere cevap verdi. Türkiye’nin başından beri ‘terörden arındırılmış güvenli bölge’ tezi olduğunu dile getiren Erdoğan, “Eğer bu hallolmazsa Gaziantep her zaman tehditte, Kilis her zaman tehditte, Şanlıurfa her zaman tehditte” dedi.

BİRİ ÇIKMIŞ BİZE NE DÜNYADAN DİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi: Geçen çıkmış birisi Parlamentoda konuşma yapıyor, ‘Bize ne dünyadan?’ diyor. Lafa bak ya. Gaziantep’te 56 vatandaşımız öldürülüyor, Kilis’te aynı şekilde. Ben hastaneleri dolaşıyorum, o hali görüyorum, o güne kadar hep sabretmişiz, hiçbir yere girmemişiz ama o gün dedik ki ‘Artık biz daha duramayız. Biz şimdi gireceğiz. Adımı atalım.’ İlk adımı attık, girdik. Cerablus’tan başladık, ardından El Rai dedik. Ondan sonra ‘Güneye doğru gideceğiz.’ dedik. Akıl vermeye başladılar, ‘Ne işimiz var oralarda?’ Ya benim için buralar tehdit bölgeleri. Bizim ‘terörden arındırılmış güvenli bölge’ diye bir tezimiz var.

780 BİN KİLOMETREKARE BİZE LÜTFEDİLMEDİ

Başından beri bunu söylüyoruz. Eğer bu hallolmazsa Gaziantep her zaman tehditte, Kilis her zaman tehditte, Şanlıurfa her zaman tehditte. Dertleri ne? Kuzey Suriye’de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz, bu böyle bilinmeli. Şehitler olması can yakıyor ama şunu da bileceğiz ki bir toprağın vatan olması için şehide ihtiyacı var, gaziye ihtiyacı var. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ diyor şair. Buralara böyle geldik. Bu 780 bin kilometrekare bize durup dururken lütfedilmedi. Son, Cumhuriyetin kuruluşundan önce şöyle 10 yılı bir ele alırsak, 10 yıl içerisinde biz yaklaşık 2 milyon, 3 milyon kilometrekareden 780 bin kilometrekareye düştük. Ve bize Sevr’i dayattılar, Lozan’a razı olduk. Yoksa biz buna layık mıyız? Düşünebiliyor musunuz 17’nci, 18’inci asrın dünyada bir numarası olan bir devletiz, oradan bu bakiyeye kaldık.

GİZLİ DEFTERLERİNİZİ A’DAN Z’YE BİLİYORUZ

Şimdi de diyoruz ki ‘Ne olacak? Olsun, biraz daha gidebilir.’ Zaten bu PKK denilen ahlaksızların, bu alçakların istediği bu değil miydi? Bunlar değil miydi bizim Güneydoğu bölgemizde birçok operasyonları yaparken, oraları kendilerine göre bir devlet kurma ameliyesini yerine getirmek isteyenler? Şimdi sıkışınca ne demeye başladılar? ‘Bizim böyle bir derdimiz, hayalimiz yok.’ Ya siz kime yutturacaksınız bunu? Biz sizin bütün o gizli hikayelerinizi, gizli defterlerinizi, kitaplarınızı her şeyinizi A’dan Z’ye biliyoruz. Ama Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmayacak. Biz bu delikten bir daha sokulmayız.

İNANCIMIZDAN DOLAYI AB’YE ALMIYORLAR

Siz zannediyor musunuz bizi Avrupa Birliği’ne bu rakamlar sebebiyle almıyorlar. Hiç alakası yok. Bizim alınmayış sebebimiz belli. Bunu da kendilerine söylüyorum da burada söylemem pek doğru değil. Bunların, bizim ekonomik durumumuz vesaire, bunlarla hiç alakası yok. Karar tamamen siyasidir. Tamamen bizim inancımızla alakalıdır. Türkiye onlara güç verir ama bazıları da gerçeği ifade ediyor. Özel görüşmelerimizde diyorlar ki ‘Siz Müslümansınız. Sizi almayacaklar, boşuna uğraşmayın’… Bunu bana bizzat en önemli ülkenin dışişleri bakanı söylüyor. Vaka bu. Söyleyince de bize cevap veremiyorlar.”

Bab bitti bitecek sırada Münbiç var

Cumhurbaşkanı Erdoğan DEİK’teki konuşmasının ardından, SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü’nün açılışına katıldı. El Bab operasyonundan sona yaklaşıldığını yineleyen Cumhurbaşkanı
Erdoğan, “Biz Suriye’de, oradaki kardeşlerimizle birlikte kendi istiklalimizin ve istikbalimizin mücadelesini verdik, veriyoruz. Şimdi El Bab’tayız ve El Bab, dört bir yanından kuşatılmış vaziyette. İnşallah orada işimiz bitti, bitiyor. Oraya asıl sahipleri gelip yerleşecek. Yarın dedim ya Münbiç, Rakka” dedi.

RAKKA’YA DA GİRERİZ

Erdoğan, sırada Münbiç’in olduğuna değinerek, “Münbiç’ten sonra ABD ile eğer burada da yeni dönemde el ele verebilirsek Rakka var. ‘Dünyadan bize ne’ diyenlere sesleniyorum. Biz bu dünyada yaşıyoruz. Türkiye küresel bir güçtür. . Bize bu soruyu soranlara diyorum ki ‘Sizin bu Parlamentoda ne işiniz var?’ Bu Parlamentoda yer alanın eğer bir dünyaya bakışı yoksa, siyaset bilimiyle ilgili nasibi yoksa, orada durmasına gerek yok, geldiğin yere dön. Olması gereken bu. Biz, milletimizin ve devletimizin bekası meselesini konuşuyoruz, bunun adımını atıyoruz. Bir haftadır neredeyse Genelkurmay Başkanımız bölgede, ne yapıyor? Bütün harekatı yürütüyor. Ankara’da mı otursun, senin parlamentoda oturduğun gibi. İşimiz var, işimiz. Yapacağımız çok iş var. Bir taraftan açılışlarımızı yapıyoruz, yatırımlarımız devam ediyor” dedi.

Fetoşlar milletin kaçacağını sandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SGK Maltepe Şehit Erol Olçok Kampüsü’nün, Türkiye’ye, İstanbul’a ve buradan hizmet alacak ilçelere hayırlı olmasını diledi. Kampüsün, buraya farklı bir zenginlik kattığını vurgulayan Erdoğan, SGK Başkanlığının, esere şehit Erol Olçok’un ismini vermesini, 15 Temmuz şehitlerine gösterilen bir vefa, bir kadirşinaslık örneği olarak gördüğünü söyledi. Kampüsün Kartal Adliyesinden sonra en büyük kamu hizmet binası olduğunu belirten Erdoğan, binanın sosyal güvenlik alanında gelinen yerin bir sembolü olduğunu söyledi. Erdoğan şunları söyledi: “Üç beş kurşun sıkınca, üç beş bomba atınca, üzerine tankları sürünce, tepesinden uçakları, helikopterleri geçirince bu milletin kaçacağını, meydanı kendilerine bırakacağını sanan o Fetoşlar, durumun
öyle olmadığını o gece net bir şekilde anladılar.

MİLLİ İRADE DUVARI ÇARPTI

Bir zamanlar sosyal refah ve sosyal güvenlik konusunda İskandinav ülkelerinin örnek gösterildiğine değinerek, “Bu alanda artık Türkiye modeli konuşuluyor” dedi. Adam Pensilvanya’dan kalkıp buraya gelemiyor ki. Onun böyle bir derdi olabilir mi Bunlar, ihanet çetesi. Üzerinden, kendi üzerlerinden ülkemize istikamet vermek peşinde olanlar da bu işin sandıkları kadar ucuz olmadığını da görüyorlar. Siyasetçileri dar ağaçlarıyla tehdit ederek, hatta merhum Menderes’te olduğu gibi infaz ederek, kendi vesayetlerini, gizli iktidarlarını sürdürmek isteyenler, 15 Temmuz gecesi milli irade duvarına çarptılar.”

Putin’den Halep için teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Ocak 2017’den sonra ABD’de yeni yönetimin işbaşı yapacağını hatırlatarak, yeni yönetimle de konuşacaklarını, bölgenin değerlendirmesini yapacaklarını söyledi. Halep’ten 45 bin kişinin kurtarıldığını ve İdlib’e getirildiğini kaydeden Erdoğan, “Gerekirse onları kendi topraklarımıza da çekebiliriz. Şu anda İdlib’te ‘Hiç olmazsa yemekleri, giyimi, kuşamı her şeyi olsun’ dedik ve ilk etapta bu adımı attık. Önceki akşam Sayın Putin’le bir görüşmem oldu. İzmir’in Kiraz ilçesinden kendisiyle görüşmemizi yaptık. Bizlere teşekkürü oldu, dediler ki ‘Burada bu insanların kurtuluşunda sizin de kararlılığınız olmasaydı, el ele vermeseydik, bu süreci hakikaten bu şekilde bitiremezdik” dedi.

Dernekten protokole çay

Tören esnasında yan binada bulunan Fatih’in Nesli Gençlik ve Eğitim Derneği, “Reis asla yalnız değilsin. Ölümüne ölümüne yanındayız” yazılı dev bir pankart açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören esnasında dernekten gelen çay ikramını geri çevirmedi. Erdoğan ve beraberindekiler ikram edilen çayı içti. Erdoğan, tören alanından Erol Olçok’un ailesinden Cevat Olçok ve Fatih Olçok ile ayrıldı. Öte yandan Uğur Yıldırım isimli vatandaş, törenin yapıldığı alana giren Erdoğan’ı at üstünde karşıladı. Yıldırım, atlı karşılamaya ilişkin, “Ümmetin ve benim kabul olan duam, Sevgili Cumhurbaşkanımız, dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamaya geldik. At bizim kendi atımız. Gebze’de ahırımız var. Maltepeliyim. Sevgili Cumhurbaşkanımızı karşılamak için sancağımızla buraya geldik.” dedi.

AVRASYA İLE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maltepe’deki açılışın ardından Haliç Kongre Merkezi’ne giderken Avrasya Tüneli’ni kullandı. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Noel mesajında, ”Başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere, tüm Hristiyan aleminin Noel yortusunu tebrik ediyorum” dedi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ