Tayvanlılar Safranbolu’yu sevdi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, ev, cami, çeşme ve köprüleriyle ünlü Karabük’ün Safranbolu ilçesini 7 ayda 246 bin turist ziyaret etti. Safranbolu’yu ziyaret eden turistlerin 6 bin 984’ünü ise Tayvanlılar oluşturuyor.

Tayvanlılar Safranbolu’yu sevdi

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, bu yılın 7 aylık döneminde, turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşandığını söyledi.

Bölge turizminin ülkede yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenmediğini bildiren Aksoy, “Ülkemizde yaşanan son gelişmeler genel olarak turizmi etkilese de Safranbolu bu etkinin dışında. Rusya krizi sonrası birçok önemli merkeze turist gitmezken, Safranbolu bu dönemler turist yoğunluğu yaşadı. Yaz mevsiminin başlamasıyla hem illerimizden hem de 51 ülkeden binlerce insan açık hava müzesi olan Safranbolu’yu görmeye geldi.” diye konuştu.

Geçen yılın ağustos ayına kadar 200 bin turistin kenti ziyaret ettiğini aktaran Aksoy, “Bu yıl 246 bin turist geldi. Yıl sonuna kadar yapacağımız tanıtım ve çalışmalarla bu sayıyı daha da yukarılara çıkaracağız.” dedi.

En çok turist Tayvan’dan geldi

Aksoy, bu yıl ilçenin 51 ülkeden misafir ağırladığını kaydederek, “Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkeden ilçemize turist gelmekte. En çok turist ise Tayvan’dan geliyor. Yılın 7 ayında Tayvan’dan 6 bin 984 turist geldi. Tayvan’ı sırasıyla Çin, Japonya, Almanya, İtalya, Avustralya, Güney Kore, Fransa ve Amerika takip ediyor. Arap ülkelerinden de ilçemize turist çekmek için çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ve belediye olarak yaptıkları “Turizm Master Planı” çerçevesinde yıllık 1 milyon turist hedeflediklerini aktaran Aksoy, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu yıl yine birçok tanıtım, reklam ve fuarlara katılacağız. Bunun yanı sıra 17. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında çalışmalarımız olacak. Fotoğraf ve belgesel film yarışmalarıyla da yurt dışından birçok sanatçı kentimize gelecek. Bazı Türk kuruluşlarıyla ortak çalışmalarda bulunarak, tanınmış bilim adamları, sanatçıları ilçemize getirmeyi hedefliyoruz. Bu da turizme büyük katkı sağlayacak, koymuş olduğumuz 1 milyon turist hedefimize ulaşmamızda en büyük etken olacak.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ