‘Tamirci çırağı’ dünyaya meydan okuyor

Çocukken ‘Büyüyence ne olacaksın?’ sorusuna ‘tamirci çırağı’ diye cevap veren Malkoç, bugün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eşinden, Suudi Kral Bin Abdül Aziz’e kadar dünyaca ünlü isimlere araç dizayn ediyor.

‘Tamirci çırağı’ dünyaya meydan okuyor

Kaan ZENGİNLİ

Bir çocuk düşünün ki tek hayali tamirci çırağı olmak… Doktor, polis, mühendis veya pilot olmak değil, yalnızca tamirci çırağı… 11 kardeşli Ardahanlı bir ailede dünyaya gözlerini açıyor bu çocuk ve 10 yaşında İstanbul’a göç ederek hayali olan ‘tamirci çıraklığı’ ile iş hayatına atılıyor. Sanatçılar, futbolcular, iş insanları, bürokratlar, prensler hatta ve hatta Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdül Aziz’in, çöp kutuları bile altın olan otobüsünü dizayn eden Erbakan Malkoç’un hikayesi böyle başlıyor. Otomobil tamir etmek yerine, yeni bir şeyler üretmenin peşinde o zaman Erbakan…  Tamirhanede yeni bir icat çıkardığı için ustasından dayak yiyor. Bir gün ustasının “Ya bu tamirhanede kalır, bizim gibi işini yaparsın ya da gider kendi hayallerini gerçekleştireceğin bir işyeri açarsın” cümlesiyle hayatı değişiyor ve kendi hayalleri peşinde koşmaya karar vererek, 20 metrekare bir dükkanda araç dizayn işine başlıyor.  Erbakan Malkoç, araç içi dizayn işi yapıyor, bu kadar basit değil… Bir otomobil içinde hayal ettiğiniz her imkanı sağlıyor.  Yaptığı iş ile müşterisine konfor, kalite, görsellik ve teknolojiyi aynı anda sunuyor. Dünyanın bir çok ülkesinden ‘Yılın En İyi Otomobil Tasarım’ ödülleri toplayan Erbakan Malkoç için Alman Der Spiegel “Lüks markalarda aradığını bulamayan Erbakan Malkoç’a gitsin” manşeti dahi atıyor. Putin’in eşi için bile özel araç tasarlayan Malkoç, Mercedes markalı araçları değiştirmeye yetkisi olan tek isim…  Malkoç, yılda 300 aracı dönüştürüyor.

İş hayatına nasıl atıldınız?

11 kardeşli, Ardahanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerimi açtım. Annemi babamı kaybettiğimde daha 10 yaşındaydım ve o yaşta İstanbul’da yaşayan ağabeylerimin yanına göç ettim. Ağabeyim de beni bir tamirhaneye çırak olarak yerleştirdi. Çalışmaktan ve hayal kurmaktan asla vazgeçmedim. Daha 10 yaşında bir çocukken bile kendime hedefler koymuştum. Diğerleri ise rutin olan şeyleri yapmanın ya da onu geliştirmenin çabasındaydı.Dolayısıyla orada ayrışıyorduk. Ben hep yeni bir şeyler denemenin peşindeydim. Örneğin; silecek motoruyla otomatik cam ve cıvalı alarmlar yaptım. Yaptım, yaptım ama ustalarımdan sürekli dayak yedim. Onlar sadece tamirhaneye gelen araçların peşindeydi. Ben ise hayallerimin… Bir gün ustam, “Ya bu tamirhanede kalır, bizim gibi işini yaparsın ya da gider kendi hayallerini gerçekleştireceğin bir işyeri açarsın” dedi. İşte bu cümle, benim milat noktam oldu. Zaten uzun süredir de kendi atölyemi açmanın hayalini kuruyordum ve 1992 yılında İstanbul Avcılar’da 20 metrekarelik bir atölye açtım.

 Yaptığınız işi tüm detayları ile anlatır mısınız?

Biz araç içi dizayndan çok daha fazlasını yapıyoruz. Bir aracı alıp içinden dışına, A’dan Z’ye komple değiştiriyoruz. Bu işlemleri gerçekleştirirken de dünyanın en iyi malzeme üreticisi markalarıyla çalışıyoruz. Bizim yaptığımız iş kişiye özel bir iş. Çok butik, çok niş bir iş. O yüzden de emek yoğun bir sektör. Erbakan Malkoç’un dizayn ettiği araçlardan birine sahip olmak için 3-4 ay öncesinden sıraya girmek gerekiyor. ‘Taleplere yetişemiyoruz’ diyebilirim.

Müşterileriniz arasında fazlasıyla ünlü isimler var. Sayabilir misiniz? Kimlerle çalıştınız bugüne kadar? Yerli-yabancı…

Sanat camiası, futbolcular, iş insanları, bürokratlar, krallar, prensler… Aklınıza kim geliyorsa, mutlaka DizaynVip ile yolları kesişmiştir. İş dünyasından Vahap Küçük, Ferit Şahenk, spor dünyasından Gökhan Gönül, Podolski, magazin dünyasından Bülent Ersoy, Ajda Pekkan ve tabii ki Kral Abdullah Bin Abdülaziz, ilk aşamada hemen size sıralayabileceğim isimlerden bazıları.

Ödül ve başarılarınızdan bahseder misiniz? 

Bunların arasında en önemlilerinden bazıları ise; Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi Lob’in Europe’ta Avrupa’nın ‘En İyi Otomobil Tasarımı Ödülü’, IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde ‘Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma’ ödülü.  Dünyanın en saygın dergilerinden Der Spiegel’e bugün “Lüks markalarda aradığını bulamayan Erbakan Malkoç’a gitsin” diye manşet oluyorsak, bu işimizi en iyi şekilde yaptığımızı gösteriyor.

MERCEDES’İ DEĞİŞTİREBİLEN TEK TÜRK

Mercedes’in ‘aracı değiştirme yetkisi’ bir tek size verdiği yazıyor basında… Bunu anlatır mısınız?

2014’den beri Mercedes-Benz Türk A.Ş. ile yürütülen görüşmeler ve akabinde gerçekleştirilen denetimler sonucunda VanPartner olduk. Mercedes-Benz van tipi araçlarında dönüşüm yapabilecek VanPartner olmamız, hem bizim hem de Türkiye için gurur verici bir durum. Çünkü yaptığımız iş sayesinde Mercedes-Benz’in van tipi araçlarına değer katarken, ülkemiz adına da ciddi bir girdi sağlıyoruz. Almanya’dan bizi ziyarete gelen Daimler AG yetkilileri, ISO kalite standartları ve Mercedes-Benz üstyapı talimatlarına uygun üretim yapmamızı tavsiye ettiler. Biz de onların bu önerilerine cevap verdik ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. tarafından yapılan denetimler sonucunda VanPartner olduk. Bundan sonraki hedefimiz, dünyanın her yerinde ve Mercedes-Benz çatısı altında DizaynVip tarafından dönüştürülen araçların satılmasını sağlamaktır.

Çöp kutusu dahil tüm metaller 24 ayar altın

Ünlü isimler arasında ilginç hikayeleri olan var mı? Yaşadığınız bir anı…

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdül Aziz’den lüks bir otobüs için sipariş almıştım ve projenin üzerinde tam 8 ay çalıştıktan sonra 50 metrelik otobüsü, 2 Milyon Euro değerinde yürüyen bir saraya dönüştürdüm. Bu sarayın içinde neler yoktu ki? Bir suit yatak odası, bir salon, 2 tuvalet ile banyo ve mutfak… Oysa benim 8 ayda tamamladığım bu tasarım için kral bana 25 ay süre vermişti. Mercedes-Benz’’in Travego serisinden 340-350 bin Euro’luk bir otomobil alıp 12’si mühendis 70 kişilik ekibimizle çalıştık. Çöp kovası dahil tüm metaller 24 ayar altından yapıldı. Otobüsün neresinde olursanız olun müzikten ışıklara, jeneratörden klimaya kadar tüm donanım iPad üzerinden kontrol edilebiliyor. Yürüyen sarayı teslim ettiğimiz gün, “Bu kadarını hayal bile edemezdik” dediler. Yine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eşi Ludmila Putinova için de çok özel bir araç tasarlamıştık. Onun aracı için de özel deve kuşu derisi kullandık. Üzeri nokta desenli, bu derinin üretilmesi için 4 ay bekledim.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135765

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ