Firmandex

Süper Ay nedir? Türkiye’den görülebilecek mi?

Süper ay nedir? Dünya’nın uydusu konumundaki Ay, gezegenimize en yakın konumda olacak ve süper ay olayı yaşanacak. Peki Süper Ay Türkiye semalarında görülecek mi? İşte Süper ay ile ilgili öne çıkan bilgiler

Süper Ay nedir? Türkiye’den görülebilecek mi?

Süper Ay için geri sayım başladı. 14 Kasım pazartesi günü itibariyle meydana gelecek olan Süper ay Türkiye’den görülecek mi soruları sorulmaya başlandı. Son olarak 1948 yılında net bir şekilde görülen Süper Ay gezegenimize en yakın konumda olacak. İşte Süper Ay hakkındaki merak edilen tüm detaylar.

SÜPER AY NEDİR?

Ay’ı, gezegenimize en yakın konuma geldiğinde daha büyük (yüzde 14) ve parlak (yüzde 30) görürüz. Bu olaya ‘Süper Ay’ adı veriliyor.

Süper Ay’ı çıplak gözle rahatlıkla görülebilir. Fakat şunu bilmekte fayda var eğer bu gökyüzü şöleninden kaliteli görüntüler elde etmek istiyorsak şehir ışıklarından uzak ve gökyüzünün bulutsuz olduğu yerleri tercih etmelisiniz

Uzmanlara göre Süper Ay’a bakmak için ekstra bir korumaya ihtiyaç yok.

BİR SONRAKİ SÜPER AY 2034’TE

NASA konuyla yaptığı açıklamada 14 Kasım’da, 21. yüzyılın en büyük Süper Ay’ına tanıklık edileceğini açıkladı. Bu gökyüzü olayı 2034 yılına kadar bir daha gözlemlenemeyecek. Zira bu tarihe kadar Ay gezegenimize bir daha bu kadar yakın bir noktaya gelmeyecek.

SÜPER AY TÜRKİYE’DEN GÖRÜLEBİLECEK Mİ?

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama olmamasına karşın Süper Ay’ın Türkiye’den görülebileceği iddia ediliyor. Lakin NASA hangi ülkelerin Süper Ay’ı görebileceği listesine yayınlamadı. Liste yayınlanır yayınlamaz haberimizde yer alacaktır.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ