Sultanbekov, 15 Temmuz anısına türkü söyledi

Nogay Türkleri 2’inci Uluslararası Futbol Şampiyonası’na katılan futbolculardan oluşan heyet, YTB’yi ziyaret ederek Başkan Kudret Bülbül ile bir araya geldi.

Sultanbekov, 15 Temmuz anısına türkü söyledi

Heyette Nogay Halk Müziği Sanatçısı Arslanbek Sultanbekov da yer aldı. Programdan sonra Sultanbekov, 15 Temmuz anısına dirilişi ifade eden Türkiye’nin Kanatları Kırılmasın türküsünü seslendirdi. 

YTB’nin desteğiyle Nogay Türkleri Derneği tarafından organize edilen Nogay Türkleri 2’inci Uluslararası Futbol Şampiyonası sona erdi. Almanya, Hollanda, Norveç, Rusya ve Türkiye Nogay Türkleri amatör futbol takımlarının katıldığı turnuvada, Hollanda Nogay Türkleri Takımı şampiyon oldu. Organizasyona Nogay Halk Müziği Sanatçısı Arslanbek Sultanbekov türküleriyle renk kattı. Program kapsamında ayrıca Nogay Türk köyleri ve Ankara şehir gezileri yapıldı. Rusya’dan gelen Nogay Türkleri takımı ise YTB’yi ziyaret ederek, Başkan Kudret Bülbül ile bir araya geldi. Ziyarette Nogay Halk Müziği Sanatçısı Arslanbek Sultanbekov, eski bir Nogay türküsünden uyarladığı Türkiye’nin Kanatları Kırılmasın türküsünü söyledi. 

Nogay Türklerinin sıkıntılarının giderilmesi için çalışıyoruz

Ziyarette YTB’nin faaliyetlerini anlatan Başkan Bülbül, Nogay Türklerinin sıkıntılarını bildiklerini, bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Bülbül, “YTB esas itibariyle bir diaspora başkanlığı, soydaş-akraba topluluklar başkanlığı ve uluslararası yüksek öğrenim ajansı. Bu üç boyutu var. İkinci boyutu açısından sizin de başkanlığınız. Uzun yıllara dayanan bir tarihselliğimiz var. Maalesef yüzyılı aşkın bir de kopukluğumuz var.

Esas itibariyle YTB, bu kopukluğu gidermek amacıyla kurulmuş bir kuruluş. Avrupa’da, Balkanlar’da, Kafkaslar ’da yaşayan Nogay kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Bu coğrafyaları biliyoruz. Sıkıntıları biliyoruz. Bu sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Buralarda yaşayan Nogay kardeşlerimiz,  oradaki sivil toplum üzerinden gerek doğrudan, gerekse ilgili diğer soydaş topluluklarla ya da Türk STK’larla birlikte bize proje başvurusunda bulunabilirler. Biz de onlara proje desteğinde bulunabiliriz. Destek verebileceğimiz diğer alan; Türkiye Bursları.  Dünya’nın her tarafından uluslararası öğrenciler bize burs başvurusunda bulunuyor. Bu imkân Nogay Türkleri ’ne de sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.   

FETÖ dünyanın en sinsi terör örgütü

Rusya’dan program için gelen Nogay Türkleri takımına FETÖ konusunda uyarılarda bulunan Bülbül, FETÖ’nün dünyanın her yerinde faaliyet gösteren sinsi bir örgüt olduğunu bildirdi. FETÖ konusunda Türkiye’de bir farkındalık oluştuğunu anlatan Bülbül, “Son yıllarda Türkiye bir cazibe merkezi haline geldi. Türkiye’nin bu yürüyüşünü durdurmak için faaliyet gösteren terör örgütleri var. PKK ve DAEŞ biliniyor.

FETÖ yaptıklarını kabul etmeyen sinsi bir örgüt. Masum söylemleri kullanarak STK ve okul açıyormuş gibi görünüyor. Ülkelerin stratejik kurumlarına yerleşerek faaliyet gösteriyorlar. 15 Temmuz’da büyük bedeller ödedik. Halkımız ve Meclisimiz bombalandı. Türkiye’de FETÖ konusunda büyük farkındalık oluştu. Ancak faaliyet gösterdiği diğer ülkeler için tehditler devam ediyor” diye konuştu. 

 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ