Sultanahmet Camisi minaresine kavuştu

Sultanahmet Camisi kayma nedeniyle sökülen minaresine kavuştu.

Sultanahmet Camisi minaresine kavuştu

Osmanlı padişahı I. Ahmed tarafından mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1616 yılında yaptırılan Sultanahmet Camisi’nin kayma nedeniyle sökülen bir minaresi yeniden örüldü.

Türkiye’nin 6 minareli tek tarihi camisi olan Sultanahmet Camisi’nde sökülen sağ ön minarenin konservasyonu için yürütülen çalışma, 2 yıl sürdü.

Bilim kurulu kararları doğrultusunda, öncelikle minarenin bakır alemi ve 16,5 metre yüksekliğindeki ahşap seren direği sökülerek, koruma altına alındı. Minarenin külahı ile petek ve gövdesinin bir bölümünden sökülen, ağırlıkları 400 ila 700 kilogram arasında değişen 532 taşı incelendi. 

Bu taşların 373’sinin konservasyonu yapılırken, 28’ine bozulma olmadığı için müdahale edilmedi ve bu taşlar konserve işlemine gerek olmaksızın yerine konuldu. Minarenin 131 taşı ise gerekli test ve deneylerin ardından Pınarhisar’dan getirilen aynı kalitedeki küfeki taşlarıyla değiştirildi.

“STATİK AÇIDAN DA SAĞLAMLAŞTIRILMIŞ OLDU”

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu tamamlanan minaresine ilişkin bilgi verdi.
Türkiye ve dünya sanat tarihi açısından önemli bir eser olan Sultanahmet Camisi’nde zaman içerisinde dış etkenlerle erozyona uğrayıp birtakım statik tehlikeler ortaya çıkabildiğine değinen Sarı, caminin restorasyonu yapılan minaresinde kayma tespit edilmesi ve bunun tehlike arz etmesi üzerine restorasyon için projelendirme yapıldığını anlattı.

Sultanahmet Camisi, tarihi yarımadada bulunan ve İznik çinileriyle bezendiği, yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için yabancı turistlerin “Mavi Cami/Blue Mosque” olarak adlandırılıyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ