Firmandex

Suda doğumun cazibesi artıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sebahat Turan, doğumda alternatif bir yöntem olarak kullanılan “suda doğum”un avantajlarına dikkat çekti.

Suda doğumun cazibesi artıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sebahat Turan, doğumda alternatif bir yöntem olarak kullanılan “suda doğum”un avantajlarına dikkati çekerek, “Bu yöntemle doğum ağrısı azalır, bebeğin başı daha rahat aşağıya iner, doğum süresi kısalır, ilaç kullanımı azalır, doğuma odaklanma kolaylaşır, anne memnuniyeti artar, sezaryen oranları düşer, bebeğin psikolojisi olumlu etkilenir.” dedi.

Aynı zamanda “Hipnoterapist, Doğuma Hazırlık ve Nefes Eğitmeni” olarak da hizmet veren Doktor Sebahat Turan, dünyada her geçen gün cazibesini daha da artıran suda doğum yönteminin Türkiye’de de bir süredir gebelere seçenek olarak sunulduğunu anlattı.

Doktor Turan, alternatif bir yöntem olarak gebelere sunulan suda doğumun avantajlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Doğumda kullanılan ılık su kasları gevşetir, endorfin hormonu salınımını artırır. Gebe, bu etkilerden dolayı kasılmaları daha az ağrılı hisseder. Uterusa giden kan miktarı artar ve rahim daha güçlü kasılır. Ilık su içinde perine kasları rahatlar, gevşer. Bebeğin başı daha rahat aşağıya doğru iner. Epizyo açılmasına ihtiyaç kalmadan doğal sıyrıkları ile doğar. Perine hasarı daha az görülür.

Doğum süresi kısalır. Doğumda ilaç kullanımı ve müdahaleler azalır. Gebenin doğuma odaklanması kolaylaşır. Suyun içinde mahremiyet daha rahat sağlanır. Anne rahatlığı ve memnuniyeti artar.

Gebenin doğuma aktif katılımı sağlanır. Sezaryen oranları düşer. Suda doğum anne gibi bebeği de olumlu etkiler. Bebek uterus içindeki ılık su ortamından dışarıdaki ılık havuzuna yumuşak bir geçiş yapar. Yeni doğanın doğum travması ve korkusunu yaşamadan, sessiz, sakin bir ortama doğmuş olur. Doğum travmatik olmadığından da bebek terk edilmişlik ve panik duygusu yaşamaz.”

– BEBEK SUYUN DIŞINDA NEFES ALMAYA BAŞLIYOR

Suda doğum yönteminde bebeğin bir su ortamından başka bir su ortamına geçtiğine işaret eden Turan, “Bebek, doğum havuzundaki ilk anlarında ihtiyaç duyduğu oksijeni tıpkı anne karnında olduğu gibi kordondaki anne kanından alır.

Doğum havuzundaki suyun sıcaklığı ve bebeğin suyun içinde olması nefes alma refleksini engeller. Nefes alma refleksi bebek sudan çıkarıldığında havuza göre soğuk bir ortamla karşılaşmasıyla harekete geçer ve bebek suyun dışında nefes almaya başlar.” diye konuştu.

Doktor Turan, yer çekiminin suda azalması ve annenin oturarak aktif doğum yapmasının doğumu kolaylaştırdığını belirtti.

– SU HAVUZLARININ TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Suda doğum düşünen gebelerin bu kararı hekimleriyle vermeleri gerektiğini söyleyen Turan, “Hekimlerin de bu konuda eğitim almış ve tecrübeli olması gerekir. Yüksek riskli gebelerin, annede enfeksiyon olanların veya normal doğuma uygun olmayan gebelerin suda doğum yapmamaları daha uygundur.

Su havuzlarının bakım ve temizliği önemlidir. Tek kullanımlık steril malzemeler bu iş için idealdir. Fetüs suda iken uygun monitorizasyon gereklidir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ