Son dakika haberi: Erdoğan tarihi ziyaret için yola çıktı

Günün son dakika haberi geldi. Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı’nın 268 gün sonra St. Petersburg’da bugün gerçekleşecek buluşması, iki ülke arasında yeni bir sayfa açacak. Rusya’ya uçanlar arasında MİT Müsteşarı Fidan da var. İkili görüşme ile ilgili yaşanan son dakika gelişmelerini bu haberimizden takip edebilirsiniz.

Son dakika haberi: Erdoğan tarihi ziyaret için yola çıktı

24 Kasım 2015’te Hatay semalarında Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle kopan Türkiye ve Rusya ilişkileri, bugün yeniden inşa edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya gerçekleştiriyor. Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, St. Petersburg kentine gitmek üzere saat 10.00’da Ankara’dan havalandı.

Erdoğan’la birlikte Rusya’ya gidenler arasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tarım Bakanı Faruk Çelik, Enerji Bakanı Berat Albayrak da var. Heyette en çok dikkat çeken isim ise, MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 13.00’te tarihi Konstantin Sarayı’nda baş başa görüşecek. İki isim, son olarak 15 Kasım 2015’te Antalya’da yüz yüze görüşmüştü.

Liderler, saat 14.00’da yapılacak heyetlerarası çalışma yemeğinin ardından 16.00’da ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Putin ve Erdoğan, saat 17.00’da ise Rus ve Türk işadamları ile biraraya gelecek. Türk heyeti içerisinde işadamları da var. 10 kadar Türk işadamı ile gideceği bilgisini dün paylaşan Erdoğan, 10 Rus girişimci işadamının da orada olacağını aktardı.

Masadaki hacimli dosyalar

Peki masada hangi başlıklar var? Vizelerin kaldırılması, charter seferlerinin yeniden başlaması, Türkiye’den gelen tarım ürünleri ve yaş meyve sebzeye ilişkin kısıtlamaların kaldırılması, Türk iş adamlarına getirilen sınırlamaların kaldırılması ile enerji ve ulaştırma konuları, liderler tarafından çözülecek. Türk Akımı başta olmak üzere enerji konuları da masaya yatırılacak.  

Bir başka önemli başlık ise, Suriye. İç savaşın beşinci yılını doldurduğu ülkede en güçlü aktör konumundaki Rusya’nın Türkiye ile varacağı bir anlaşma, bölgedeki dengeleri değiştirebilir. Ortadoğu’daki sorunlar ve Yukarı Karabağ da görüşmede gündeme gelecek.

Erdoğan: 100 milyar dolarlık hedefimiz vardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus devlet televizyonuna dün verdiği röportajda şunları söylemişti: “Talihsiz bir uçak düşürme olayından sonra sekiz aylık bir süre geçti. Bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 100 milyar dolarlık bir hedefimiz vardı, bazı dev projelerimiz aksamaya uğradı, Akkuyu Projesi gibi. Şimdi bunları yeniden ele alma fırsatımız olacağı gibi inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açılacak.”

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/erdogan-tarihi-ziyarete-uctu-siyaset-2291962/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ