Şimşek: 14 Ağustos için önlem aldık

14 Ağustos’ta siber saldırı ihtimaline ilişkin konuşan Başbakan Yardımcıs Şimşek, “Herhangi bir tehdit yok ama biz hükümet olarak gerekli önlemleri aldık” dedi.

Şimşek: 14 Ağustos için önlem aldık

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek CNN TÜRK’te yayınlanan Hafta Sonu programına konuk oldu. Sosyal medyada dolaşan 14 Ağustos ve siber saldırı iddialarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “ 14 Ağustos denilince aklıma Ak Parti’nin kuruluşunun 15. yıldönümü geliyor. Bundan aylar önce bu konu (siber saldırı) MGK’da ele alındı. Gereken önlemler masaya yatırıldı. Benim gönlüm rahat. Ben şahsen milletimize güveniyorum çünkü milletimiz hiçbir hazırlık olmadan belki dünyadaki en vahşi bir darbeyi hayatını riske atarak durdurdu. Dolayısıyla bu terör örgütünün gerçek resmi ortada. Milletimiz hazırlıklı diye güveniyorum. Devletimiz de hazırlıklı. Bir tehdit yok ama biz hükümet olarak gerekli önlemleri aldık.” 

‘MUTLAKA BİRİLERİ DİNLİYORDUR’ 

Telefon dinlemeleriyle ilgili de konuşan Bakan Şimşek, “100 binlerce vatandaşımız bu terör örgütü tarafından yıllarca dinlendi. Devletin gizli bilgilerini içeren konuşmaları biz telefonda ya da elektronik ortamda yazışmalarla yapmıyoruz.Mutlaka birileri dinliyordur. Bu dönemde herkes herkesi dinliyor. Sadece Türkiye değli dünyada da böyle” dedi.

DARBE GİRİŞİMİNİN MALİYETİ!

Darbe girişiminin ekonomiye çıkardığı maliyeti anlatan Bakan Şimşek’in konuşmasının satır başları şöyle:

Darbe girişiminin ekonomiye yarattığı maliyeti şu aşamada ölçmek zor. Kısa vadede borsada düşüş yaşandı. Güveni inşa ettik ve toparlanma yaşandı. Darbe girişimi nedeniyle Türkiye’nin yurtdışında itibarı zedelendi.. Darbe girişiminin en büyük zararı Türkiye’nin itibarına verdi. 17/25 Aralık’tan önce biz bu örgütü Türkiye’nin yararına, dışarıda Türkiye’yi iyi tanıtan, kültürler arası dialog olarak gördük. 17/25 Aralık’ta gerçek yüzleri ortaya çıktı. O günden itibaren hepimiz Cumhurbaşkanımızın yanında durduk. 

TÜM HÜKÜMETLER DÖNEMİDE SIZDILAR

 Eğitim kılıfı altında 70’li yıllardan bu yana dershanelerle örgütlenmeye başladılar. Sadece Ak Parti değil tüm iktidar dönemlerinde sinsi bir şekilde devlete sızmışlar. Yargıda ve emniyetteki kümelenmeyle 17/25 Aralık’ta hükümeti düşürmeye çalıştılar. Başarılı olamayınca kirli darbe girişimini hayata geçirdiler.

“TÜRKİYE’Yİ DIŞARIDA KÖTÜLÜYORLAR”

 Darbenin veremediği zararı, Türkiye’yi dışarıda kötüleyerek veriyorlar. Türkiye bu tuzağa düşmeyecek.  Türkiye’yi Batı’dan koparma çabası darbe girişiminin bir parçasıdır.  Bir ihanet çetesinin üzerine gidiyorsunuz, bu terör örgütünün medyasına operasyon yapılınca dışarıda basın özgürlüğünden bahsediliyor. Teröre bulaşmamış bir basın grubuna bir operasyon var mı?Yakın tarihimizde olmuş önemli olayları FETÖ’den bağımsız düşünemeyiz. Teröre bulaşmamış, darbeye bulaşmamış hiç kimsenin kaygı duymasına gerek yoktur.  Muhalefet partileri temsilcileri yurtdışı gezilerime dahil olabilir. Askerler üzerinde sivil kontrol esastır, sistem olarak güçlenmeyiz. Batı’da ordu sivil tarafından kontrol ediliyor.  Darbe girişimi olmuş bir ülkenin kredi notunu hemen indirselerdi sürpriz olmazdı. Ama biz kendimizi iyi anlattık. ‘Siyasi kutuplaşma artacak, Türkiye’den para çıkışı olacak, ekonomi olumsuz etkilenecek’ dediler. Hiçbiri olmadı.  Reformlarda durmadık. Bu terör örgütünün çökertilmesi demokrasimizi daha da güçlendirdi. 

“KREDİ NOTUNUN İNDİRİLMESİ HAKSIZLIK OLUR”
Türkiye birçok göstergesiyle gelişmekte olan ülke ortalamalarının çok çok üzerinde bir performans gösteriyor. Türkiye’nin notunun düşürülmesi bir yana zamanla artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin notunun düşürülmesi ihtimaline de açığız ama bu haksızlık olur. Notumuzu kaybetsek de biz yolumuza devam edeceğiz, o notu geri kazanmak için çalışacağız. Orta ve uzun vadede hangi ülkenin ekonomisi büyürse, reform yapılıyorsa o ülkenin para birimi güçlenir. 
Türkiye’nin en büyük sorunu tasarruf sorunu. Biz 100 TL’nin 85 TL’sini harcıyoruz, 15’ini tasarruf ediyoruz. Bu oranı artırmamız gerekiyor. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile vatandaşlarımıza tasarruf alışkanlığı getirmeye çalışıyoruz. 100 TL koyduğu zaman 25  TL de biz veriyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan cömert bireysel emeklilik sistemi. 
BES vatandaşlarımızın kaçırmaması gereken bir fırsat.  Türkiye büyük bir felaket atlattı. Türkiye demokrasisi şimdi daha güçlü. 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/simsek-14-agustos-icin-onlem-aldik-siyaset-2294696/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ