Şarj kabloları tarih olacak

Dünyanın önde gelen teknoloji devleri Motors ve WiTricity’in ortaklığı ile elektrikli otomobillerin şarj istasyonunda önemli bir değişikliğe gidilecek. Bu teknoloji sayesinde elektrikli otomobillerin şarj kabloları tarih olacak.

Şarj kabloları tarih olacak

Ünlü otomotiv devleri tek tek elektrikli otomobile yönelmeye başladı. Bu piyasanın en önemli rekabet unsuru tasarım ve güçten ziyade araçların sunduğu pil performansı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden otomotiv firmaları elektrikli otomobil üretiminden ziyada pil üretimine ve geliştirilmesine önem vermiş durumda.

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlara göre tek sıkıntısı bununla da sınırlı değil. İçten yanmalı motora sahip otomobillerin yakıt ihtiyacını karşılaması dakikalar sürerken elektrikli otomobillerin pillerinin dolumları saatler sürmektedir. Hal böyle olunca hızlı şarj teknolojisi üzerine önemli gelişmelere otomobil firmaları yatırım yapmaya baladı.

Bu şarj istasyonları üzerinde çalışma yürüten General Motors, bambaşka bir şarj etme yöntemi üzerinde duruyor. Bu firma ve kablosuz şarj firması WiTricity ile yaptığı anlaşma ile kablosuz şarj teknolojisini elektrikli otomobillerde kullanmayı hedefliyor. İki firma tarafından yapılan yeni bir duyuruya göre Drive 11 adı verilen yeni bir bağlantısız şarj platformu prototipi elektrikli araçları bir şarj pad’i üzerine park edildiklerinde kablosuz olarak şarj edebiliyor. Söz konusu kablosuz şarj teknolojisi diğer markalar ve araçlar için de geçerli olabilecek genel bir altyapıya sahip olacak.

Geliştirilen bu teknoloji ile birlikte elektrikli otomobillerin şarjı için kablo sıkıntısı ortadan kalkmış olacak. Bu teknoloji şarja takma sıkıntısını ortadan kaldırırken araç, her daim garajında dururken şarj olacak. Yani kısacası General Motors ile WiTricity’in ortaklaşa yaptığı şarj ped’i sayesinde aracınızı park ettiğinizde, sıradan otomobil kullanıcıları gibi aracınızdan inerek hiç bir şey yapmadan evinize girebileceksiniz.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ