Rosetta 12 yıllık görevini tamamladı

Rosetta 12 yıllık görevini tamamladı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 12 yıl önce uzaya gönderilen ve son iki yıldır aktif hale gelerek bilim tarihinde ilk kez bir uzay modülünü kuyruklu yıldıza indiren uzay aracı olan Rosetta‘nın, aynı kuyruklu yıldıza inerek tamamen devre dışı kaldığını duyurdu.

ESA’nın internet sitesinde yer alan haberde, Rosetta‘nın, 19 kilometre alçaldıktan sonra 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruk yıldızının yüzeyine inerek devre dışı kaldığı belirtildi.

Görev süresi boyunca, kuyruklu yıldızın yüzeyindeki oksijen molekülleri gibi kuyruklu yıldızların bir zamanlar güneş sistemine ait olduklarına dair birtakım verilere ulaşan Rosetta’nın sinyali, daha önce ayarlandığı şekilde kuyruklu yıldıza sert inişinden sonra kesildi.

ESA Başkanı Johann-Dietrich Wörner, “Rosetta bir kez daha tarih kitaplarına girdi. Bizler bugün tüm hayallerimizin ve beklentilerimizin ötesine geçen, yenilikçi bir misyonunun başarısını kutluyoruz.” dedi.

ESA Güneş Sistemi Operasyonlarından Sorumlusu Gerhard Schwehm, Rosetta’nın kuyruklu yıldıza inmesini “sonun başlangıcı” olarak nitelemişti.

Bilim adamları, Rosetta’nın topladığı verilerin analizinin 10 yıl süreceğini ve yeni bilimsel gelişmelere kapı aralayacağını tahmin ediyor.

Rosetta, 2004’te gönderilse de asıl görevine 12 Kasım 2014’te üzerinde taşıdığı uzay modülü Philae’nin kendisinden ayrılmasıyla başlamıştı.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ