Ramazan Yazıları bu sergide

Albayrak Grubu’nun 2017 takviminde yer alacak, tamamı özgün eserlerden oluşan “Ramazan Yazıları” adlı geleneksel hat ve tezhip ürünleri sergisi açıldı. 22 sanatçının eserlerinin görücüye çıktığı serginin açılışına Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de katıldı.

Ramazan Yazıları bu sergide

Albayrak Grubu’nun 2017 takviminde yer alacak, tamamı özgün eserlerden oluşan “Ramazan Yazıları” adlı geleneksel hat ve tezhip ürünleri sergisi açıldı. Serginin açılışına Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de katıldı. Her yıl “Ramazan Yazıları” adıyla hazırlanan hat ve tezhip sergisi, Albayrak Grubu’nun 2017 takviminde yer alması için hazırlattığı eserlerden oluşuyor. İslam sanatlarını yaşatmayı hedeflediklerini söyleyen Albayrak Grubu Yönetim Kurulu üyesi Mesut Albayrak, “Hat sanatına bizim de mütevazi bir katkımız olsun istedik. Hat, unutulmaya yüz tutan bir sanat dalı gibiymiş gibi görülüyor ama tam aksine çok popüler olmaya başladı” dedi.

Mesut Albayrak, “Eserlerin alanında uzman kişiler tarafından hazırlandığını söyleyerek, “Gördüğünüz eserleri yapan hattatlar günümüzün en iyi diyebileceğimiz jenerasyonları. Onlarla birlikte iyi bir iş çıkaralım istedik. Çok hat takvimi var ama bizim yaptığımız hat takvimi aralarında seçilmiş hattat ve müzehhibelerden ve sanatçılardan oluşuyor” diye konuştu.


3 AY SERGİLENECEK

Hicri takvime göre 1437 (2016) Ramazan ayında yazılan eserlerin tezhipleri daha sonra alanında uzman müzehhipler tarafından yapıldı. Albayrak Grubu’nun her yıl gelenekselleştirdiği hat takviminin içeriğini teşkil eden yazılar, 3 ay boyunca sergilenecek. Sergide 9’u Celi Sülüs, 2’si Celi Talik ve 1’i de Kufi metoduyla olmak üzere 12 eser bulunuyor. Çalışma, Albayrak Grubu olarak bu sanatın günümüzde yaygınlaşması, rağbet görmesi, unutulmaması, teşvik edilmesi ve gündeme gelmesi için destekleniyor.

22 SANATÇI ÇALIŞTI

Sergide bulunan eserler, Hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa’nın liderliğine hattatlar; Abdurrahman Depeler, Muhammed Yaman, Mustafa Parıldar, Ömer Faruk Özoğul, Seyit Ahmet Depeler, Bekir Çetintaş, Ferhat Kurlu, Muhammet Fatih Yıldız, Nurullah Özdem, Sami Naddah ile Yılmaz Turan, ve müzehhipler, Ayşe Sayın, Belgin Tuna, Ebru Senanur Çağıl, Fatma Zehra Yıldız, Simanur Uzun, Şeyma Okur, Reyyan Şeyda Gönen, Emine Elif Akyüz, Beyza Tuna, Ayten Tiryaki’nin katkılarıyla ortaya çıktı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ