Firmandex

Putin’in sır küpü ölü bulundu

1 haftada 3 üst düzey diplomatını kaybeden ve uçak kazası yaşayan Rusya’da bir şok daha yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in ‘sır küpü’ olarak bilinen iş adamı Oleg Erovinkin arabasında ölü bulundu.

Putin’in sır küpü ölü bulundu

Rusya 10 günde beşinci şoku yaşadı. Moskova’yı sarsan kaza ve suikastların ardından ‘Kremlin’in kara kutusu’ denilen iş adamı Oleg Erovinkin arabasında ölü bulundu.

Suikast, cinayet ve tuhaf kazalar Rusya’nın peşini bırakmıyor. Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un FETÖ’nün suikastına kurban gitmesi, Dışişleri’nde çalışan diplomat Petri Polşikov’un evinde ölü bulunması, önemli operasyonlara şahitlik ettiği düşünülen NATO Denetçisi Yves Chandelon’un başından vurulması ve Kızıl Ordu Korosu’nu taşıyan uçağın Karadeniz’e düşmesinin ardından şimdi de Rus enerji devi Rosneft’in ikinci adamı hayatını kaybetti. Şirketin başkanı İgor Seçin’in sağ kolu olan Oleg Erovinkin’in cansız bedeni arabasında bulundu. Eski Rus istihbarat generali olan Erovinkin, ‘Kremlin sırlarının koruyucusu’ olarak biliniyordu.

FSB GENERALİ

Star’da yer alan habere göre, dört senedir Seçin’in yardımcılığını yapan Oleg Erovinkin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin göreve geldikten sonra kendi etrafındaki şirketlerin yönetimi için atadığı başkan yardımcılarından biriydi. Novaya Gazeta’dan Andrey Lipski’nin ‘istihbarat çeperi’ olarak tanımladığı ‘enerji şirketlerinin ajan kökenli ikinci adamları’, Kremlin’e danışmadan talimat verebilecek düzeyde kişilerden oluşuyor. Kendisinin de bu çeperde bulunduğu bilinen Erovinkin’in cinayetinin doğrudan Putin’e verilen bir mesaj olduğu ve işin arkasında CİA olduğu düşünülüyor.

CIA’İN HEDEFİYDİ

Eski Rus ajanı Erovinkin üzerinden İgor Seçin ve Moskova yönetimine mesaj verildiği tahmin ediliyor. 2003 yılında Batı ve ABD ile yakın ilişkileriyle bilinen Mihail Khodorkvski, Yukos isimli petrol şirketinin ödenmemiş vergi borçları nedeniyle tutuklandığı sırada JSC Rosneft’in başında olan Seçin’i kendisine kumpas kurmakla suçlamıştı. Khodorkvski’nin şirketi parçalar halinde tasfiye edildikten sonra Ağustos 2006 tarihinde iflas etmişti. Batı yanlısı Khodorkvski’nin çöküşünün ardından ABD, Seçin’i hedef tahtasına oturtmuştu. 20 Mart 2014’te Washington yönetimi Rosneft Başkanı İgor Seçin’e ‘Ukrayna’daki olaylarda parmağı olduğu’ gerekçesiyle yaptırım uygulamıştı.

AVRUPALI IRKÇILARIN MALİ KAYNAĞI

Arabasında ölü bulunan eski istihbaratçı Oleg Erovinkin’in çalıştığı enerji devi Rosneft, Rusya’nın Avrupalı aşırı sağcılara kredi sunarken kullandığı şirketlerden biri. Fransız aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’ye 9 milyon avro yollayan banka First Czech-Russian Bank ile Rosneft arasındaki ilişki bir hayli ilginç. İslam karşıtı Ulusal Cephe’ye para aktaran bankanın yüzde 94 hissesine sahip olan enerji şirketi Stroytransgaz aynı zamanda Erovinkin’in çalıştığı Rosneft ile ortak. Bu her iki şirketin ikinci adamları ise Putin’e yakın eski ajanlardan oluşuyor.

TILLERSON İLE ARASI İYİYDİ

WashIngton’ın 2014 yılında Ukrayna’daki karışıklığı körüklediği bahanesiyle hakkında yaptırım uyguladığı Rosneft Başkanı İgor Seçin’in Trump yönetimiyle arası gayet iyi. Yaptırımlar arasında seyahat ve Amerikalı şirketlerle ticaret yasağı bulunmasına rağmen, Seçin ile Trump’ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın üst düzey yöneticisi olduğu Exxon Mobil arasında büyük bir ortaklık mevcut. Tillerson Dışişleri Bakanı seçildikten sonra Seçin, Batı medyası tarafından en güçlü iş adamlarından biri olarak gösteriliyordu.

Putin’den Karlov açıklaması

Rusya lideri Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında dünya gündemini değiştirecek açıklamalar yaptı. Putin, Karlov’un öldürülmesine ilişkin, “Bu suikast Türkiye ile ilişkilerimizi etkilemeyecek” dedi. “Yakından izleyeceğiz”Putin, Ankara’daki büyükelçi suikastini yakından izleyeceklerini söyledi. Rus lider, “Rusya, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturmada her şeyin açığa çıkarılmasını yakından izleyecek” dedi.”Şüpheyle yaklaşmıştım ama ikna oldum”Putin, dün düzenlenmesi planlanan büyük basın toplantısını Büyükelçi Karlov’un cenaze törenine katılmak için bugüne ertelemişti.Geçen yıl kasım ayında uçak hadisesinde, iki ülke ilişkilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından Rus uçağının düşürüldüğü yönündeki teze şüpheyle yaklaştığını belirten Putin, “Ancak şimdi büyükelçinin bir polis tarafından öldürülmesinden sonra fikrimi değiştirmeye başladım. Türkiye’de adalet ve güvenlik güçlerine sızılması oldukça derin bir konu. Kimseyi bir şeyle suçlamak istemem ama bunun yaşandığını görüyoruz. Bu, Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmesine engel olmayacak. Biz Türkiye-Rusya ilişkilerinin anlamını ve öneminin farkındayız ve geliştirmek için çalışacağız. İlişkilerimizin normalleşmesinin ardından son yılda orta yol bulmaya başladık. Bunun gelecekte de devam etmesini umut ediyorum.” şeklinde konuştu.”Reagan mezarında ters dönmez”ABD seçimlerine Rusya’nın müdahil olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Rus lider, şu ifadeleri kullandı:”ABD’de görevi tamamlanmak üzere olan yönetim ve Demokrat Parti’nin tüm başarısızlıkları için dış faktörleri suçluyorlar. Bunları ben mi yaptım? Bunlar, sistematik sorunlar. Cumhuriyetçi seçmenlerden birçoğunun Rusya Devlet Başkanı’nı destekliyor olması, bazı ABD’lilerin küresel meseleler ve geleneksel değerler konusunda bizim görüşlerimizi paylaştığını gösteriyor.Rusya ve ABD arasında iyi ilişkiler kurmak için iyi bir temele sahibiz. Sanıyorum, eski ABD Başkanı Ronald Raegan mezarında ters dönmez, partisinin kazandığı için mutlu olur.”Rusya Devlet Başkanı, toplantıda ayrıca ülkesinde bir erken başkanlık seçiminin mümkün ancak gerekli olmadığını söyledi.Putin’den ABD’ye çağrıPutin’in ABD’ye çağrı yaptığı açıklaması şöyle:”Rusya, Türkiye ve İran’ın dahil olduğu üçlü format Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı devam ettirmek gerek.ABD’yi de Rusya, Türkiye ve İran’ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz.”Rus uçağını düşürülme olayına da değinen Putin, “Düşürülme emrinin arkasında Türk liderliğinin olduğu konusunda fikrimi değiştiriyorum Uçağın düşmesinden sonra amacın ilişkileri bozmak olduğunu söyleyenlere şüpheyle bakıyordum artık ikna oldum.”Galeri: Rus Büyükelçi Karlov’un cenaze töreni Putin Karlov’un korumasız olma sebebini açıkladı Putin: Karlov’a devlet madalyası verilecek

Moskova’da Rus diplomat ölü bulundu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü gün; Moskova’da da bir Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, evinde ölü bulundu.İngiliz basınında yer alan haberlerde, ölen yetkilinin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı departmanlardan birinin başında olduğu belirtildi.Olay yerine giden polis, mutfak lavabosunun altında iki mermi kovanı ve bir tabanca buldu.Olay sırasında, ölen Rus yetkilinin eşinin de dairede olduğu bildirildi.Hakkında resmi bir açıklama yapılmayan olayın cinayet ya da intihar olabileceği öne sürüldü.’Saldırı Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerini bozmaya yönelik’ Kalın: Açık bir provokasyon Dışişleri Bakanlığı’ndan ilk açıklama Yıldırım Büyükelçi’ye saldırıyla ilgili bilgi aldı

NATO suikasti

Türkiye-Rusya ilişkilerinin emin adımlarla hızla iyileşmesinin ardından Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikaste kurban gitmesi, Moskova’da Batı ve NATO provokasyonu olarak yorumlandı. Karlov suikastinin “provokasyon” olduğunu belirten Rus Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi Üst Meclisi Başkan Vekili Frantz Klintsevich, saldırının arkasında NATO’nun olabileceğini savundu. Klintsevich, “Belki de -kuvvetle muhtemel- suikastin arkasında NATO’daki gizli servisler vardır. Yaşanan olay gerçek bir provokasyon ve Rusya için bir meydan okuma” dedi. CİNAYETİ BATI ORGANİZE ETTİAşırı sağcı Liberal Demokrat Rusya Partisi Genel Başkanlığını yürüten Vladimir Jirinovski ise suikastin Batı tarafından organize edildiğini söyledi.Rus milletvekili, Batının son dönemde yakınlaşmaya başlayan Türk-Rus ilişkilerini önlemeye yönelik emir verdiğini söyledi. TAM BİR SIRTTAN BIÇAKLAMASuikast Rus medyasında geniş yankı buldu. Devlet kanalı Rossiya 24 (Rusya 24), suikasti “tam bir sırtından bıçaklama” olarak tanımladı. Bir diğer devlet kanalı olan Perviy Kanal (Birinci Kanal), suikast için “soğukkanlı bir cinayet” yorumunu yaptı. Kommersant gazetesi, “Saldırı Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ve Türk Dışişleri Bakanı’nın Moskova seyahatini engellemek için yapılmış olabilir” diye yazdı. RBC gazetesi yorumcusu Andrei Sushentsov da yazısında bu görüşe yer vererek, “Bu yaşananlar Rusya ve Türkiye arasındaki kırılgan yakınlaşma sürecine zarar vermek isteyenlerin işidir” ifadelerini kullandı. Rus diplomat ölü bulunduRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü gün Moskova’da da bir Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, evinde ölü bulundu. Olay yerine giden polis, mutfak lavabosunun altında iki mermi kovanı ve bir tabanca buldu. Olay sırasında, ölen Rus yetkilinin eşinin de dairede olduğu bildirildi. Resmi bir açıklama yapılmazken olayın cinayet ya da intihar olabileceği öne sürüldü.Linç edilen elçinin oyununa gidiyordu Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikast sonucu yaşamını yitirmeden hemen önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da bir tiyatro izlemek üzere yola çıkmıştı. Bu tiyatro oyununun yazarı, 19. yüzyılın başında Rusya’nın İran büyükelçisi Aleksandr Griboyedov’du. 1829’da elçiliği basan bir grup öfkeli İranlı, elçiyi linç ederek öldürmüştü. Rus kaynaklar baskının arkasında İngiliz ajanların olduğunda ısrar etmişti.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ