Özhaseki: Bir yıl içinde yeniden yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mardin ve Nusaybin’deki hasarlı yaklaşık 6 bin binanın bir yıl içinde yeniden yapılacağını söyledi.

Özhaseki: Bir yıl içinde yeniden yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mardin’in Nusaybin ilçesinde çatışmalar nedeniyle 6 bin 182 adet ağır hasarlı ve yıkık binanın olduğunu belirterek, “Bir seneye kalmadan her şeyi olduğu gibi yeniden yapacağız” dedi.

Mardin’e özel uçak ile gelen Bakan Özhaseki’ye, Vali Mustafa Yaman brifing verildi. Valilikte basına kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Eroğlu, “Olmasını istemediğimiz acı olaylar yaşandı geçmişte. Allah bir daha göstermesin. Kardeşliğimiz, birliğimize zarar verecek kötü gün göstermesin. Ama, bu olay yaşandıktan sonra da yapılması gereken, devletin burada yaraları sarması, mağdur olan, sıkıntısı olan vatandaşların mağduriyetini ve sıkıntısını gidermesi. Bunu için de bir dizi projelerimiz ve hazırlıklarımız var” dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Nusaybin’de yaşanan çatışmalarda 6 bin 182 ağır hasarlı ve yıkık bina olduğunu, bunun dışında az hasarlı yapıların da olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Altyapısı zaten çok iyi olmayan bir ortam var. Bir çok belediye başkanı burada hizmet etmeyi, şehrin alt ve üst yapısını iyileştirmeyi düşünmemişler. Başka türlü çalışmış kafaları. Terör örgütlerine yataklık yapmak gibi, onlara destek vermek, işlerini kolaylaştırmak ve hatta lojistik üssü gibi belediyeleri kullandırmak gibi bir hata içerisine düşmüşler. Ben yıllardır belediye başkanlığı yapan bir kardeşinizim. Kendi çabamla, kendi şehrimde hiç altyapı yokken, suyundan kanalından başlayarak yerin üstünde ne kadar iş varsa, Paris’ten farkı kalmayacak şekilde yaptım. Özel bir devlet koruması ve desteği de yoktu. Sadece iyi niyet vardı, çalışma vardı, gayret vardı. Belediye başkanı arkadaşlarımıza çok iş düşüyordu. İyi niyetli oldukları takdirde şehrin iç dinamiklerini hareket geçirerek, şehirlerin alt ve üst yapısını mükemmel hale getirebilirler.”

HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK”

Mardin’in bütün dünya tarafından bilinen bir şehir olduğunu söyleyen Özhaseki, “Bunları iyi niyetle kullandığımız takdirde, bütün bu altyapı sorunları şimdiye kadar kalmazdı. Ne yazık ki zamanında bunlar yapılmamış. Bir taraftan altyapıyı yapacağız, bir taraftan yıkılan evleri yapacağız. Bir taraftan yeşil alanları yapacağız. Bir taraftan okulları, sosyal donatları, yeşil ve spor alanlarını vesaire, hepsini yeniden ihya edeceğiz” dedi.

Bunları masa başında planladıklarını şimdi halkın ne istediğini öğreneceklerini belirten Özhaseki, “Orada evi yıkılan vatandaşın başka sorunları var mı? Bizden istekleri var mı? Bizim yaptığımız planlara ne diyorlar? Bunları konuşacağız. Bunları konuştuktan sonra bizim taslak halinde düşündüğümüz projeler, vatandaşlar tarafından da evet benimseniyor ve seviliyorsa gerçekleştirme aşamasına geleceğiz. Önümüzdeki günlerde çok kısa süre içerisinde bütün bu evlere, alt yapıya başlayacağız. Allah nasip ederse 1 seneye kalmadan her şeyi olduğu gibi yeniden yapacağız ve ihya edeceğiz. Onun için bugün ilçemizi gezip tespitler yapacağız” diye konuştu.

“NUSAYBİN’DE TEK TEK EVLERE GİRİLİYOR” 

Bir gazetecinin, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağını sürdüğü bazı mahallerin olduğunun ve tel örgülerle çekildiğini hatırlatması üzerine Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Nusaybin’de tek tek evlere giriliyor temizlik yapılıyor. Temizlikten kastımız, güvenlik güçleri evlere girilebilir mi diye bakıyor. O bölgede terörü çıkaranlar, insanları rahatsız edenler, evlerden ayrılırken tuzaklar kurarak çıkıyorlar. Çok kötü niyetli, oraya temizlemeye gelenler önce güvenlik güçleri, daha sonrada hafriyat işi ile uğraşacak işçi kardeşlerimiz, ne yazık ki bombalarla karşılaşıyorlar. Bazıları da şehit oldu. O yüzden biraz daha titizlikle davranılıyor. Hiç kimsenin canına, bir zarar gelmemesi için uğraşılıyor. O temizlikleri yapılma işi de hala devam ediyor. Uzayabilir, canımıza bir zarar gelemsin. Bir tek kişinin burnu kanamasın, önemli olan bu. Çocuklarımız öldü arkadaşlar. Küçücük çocuklarımız oynarken bomba patladı ve yavrularımız öldü. Şimdi oraya girerek, burayı hemen temizleyelim diyerek o çocukların, işçi arkadaşlarımızın ölmesine de göz yumamayız. O yüzden biraz ihtiyatlı davranıyoruz. Biraz geç olabilir ama inşallah güç olmayacak.”

Bakan Mehmet Özhaseki daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Nusaybin İlçesi’ne geçti.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ