Operasyonu böyle çarpıttılar!

İran yönetimi, Fırat Kalkanı Operasyonu karşısında sessizliğini korurken, ajanslarının harekatı farklı gösterme çabaları dikkati çekti.

Operasyonu böyle çarpıttılar!

AA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ile koalisyon hava kuvvetleri tarafındanSuriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinin DAEŞ’ten temizlenmesine yönelik dün Sabah başlatılan operasyonla ilgili Tahran yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi. İran’ın resmi ve yarı resmi ajansları ise operasyonu eleştirel ve manipülasyon içeren haberlerle gördü.

SORU İŞARETLERİ

İran’ın resmi ajansı IRNA’da yer alan Hamid Ovzah imzalı makalede, Türk ordusunun Cerablus’a girmesinin soru işaretlerine sebep olduğu belirtildi.

Operasyonla ilgili Beşşar Esed yönetiminden izin alınmadığına işaret edilen makalede, “Türk makamları operasyonun Rusya ve İran’ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini açıkladı. Buna rağmen DAEŞ’le mücadele bahanesiyle Suriye topraklarına müdahalede bulunmak uluslararası hukuka uygun değildir.” ifadelerine yer verildi.

DAEŞ MENSUPLARI TÜRKİYE’YE KAÇTI İDDİASI

Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Fars ve Tesnim haber ajansları ise Lübnan’dan yayın yapan İran destekli El-Meyadiyn televizyonunu kaynak göstererek, “Cerablus’taki DAEŞ mensupları Türkiye’ye kaçtı.” iddiasında bulundu.

Aynı kesime yakın olan MEHR haber ajansı ise Türkiye’de yaklaşık 15 yıl görev yapmış emekli diplomat Sadık Meleki’nin röportajını aboneleriyle paylaştı.

“Türkiye’nin Cerablus’a müdahalesi jeopolitik üstünlük elde etmek için” başlığıyla sunulan röportajda, Meleki’nin, “Türkiye, ABD’nin izniyle Suriye’ye girdi. ABD gibi Türkiye de demokrasi söylemini suistimal ediyor. Asıl amaç Ankara’nın eliyle bölgede jeopolitik üstünlük elde etmektir.” dediği aktarıldı.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136775

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ