Firmandex

‘Ninova Muhafızları Musul’a girmek için hazır’

Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Nuceyfi, Ninova Muhafızları’nın terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul kent merkezine girmeye hazır olduklarını duyurdu.

‘Ninova Muhafızları Musul’a girmek için hazır’

Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi, Musul’u kurtarma operasyonu çerçevesinde Irak ordusuna bağlı askeri birliklerle hareket eden ve Türk askerleri tarafından eğitilen “Ninova Muhafızları‘nın” konuşlandığı bölgeyi ziyaret etti.

Musul‘un kuzeydoğusunda ve kent merkezinden 7 kilometre mesafede yer alan Şelalat bölgesine gelen Nuceyfi, buradaki güvenliği sağlayıp kent merkezine girmeyi bekleyen Ninova Muhafızları’nın durumunu yerinde inceledi.

“Bugün bizim günümüz, Musul’un günüdür”

Ninova Muhafızları komutanlarından bilgi aldıktan sonra Şelalat bölgesinin Tayara köyü yakınlarında basın toplantısı düzenleyen Nuceyfi, Bugün bizim günümüz, Musul’un günüdür. Irak’ın güvenliğini, toprakların korunması ve terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmek için eğitilen Musul’un çocukları ‘Ninova Muhafızları’ göreve hazır. Kısa bir süre içerisinde güçlerimizin kapasitesi ortaya çıkacaktır. Bu da elbette meydana gelen büyük bir yorgunluk ve girilen savaşlarda elde edilen başarılardan kaynaklanıyor.ifadelerini kullandı.

Ninova Muhafızları’nın birkaç gün içerisinde Musul’daki DEAŞ’ı bozgunu uğratmak için kent merkezine gireceğini belirten Nuceyfi, “Musul kent merkezinden birkaç kilometre mesafedeyiz. Kent merkezine girmek için Ninova Muhafızları hazır bekliyor” diye konuştu.

“Musullu sivillere karşı herhangi bir ihlal söz konusu değil”

Musul’u kurtarma operasyonuna katılan güvenlik güçleri hakkındaki izlenimlerine de değinen Nuceyfi, şunları kaydetti:

“Kent içerisinde DEAŞ ile mücadele eden güvenlik güçleri hakkında elde edilen izlenimler şu ana kadar olumlu. Musullu sivillere karşı herhangi bir ihlal söz konusu değil. Güvenlik güçleri, genel olarak büyük bir sorumluluk, emirlere uyup ve saygılı bir şekilde davranıyor. Irak ordusu ve Ninova Muhafızları ve kente giren anti terör timleri bu konuyu daha önce ele almıştı. Kent içerisinde herhangi bir hak ihlaline kesinlikle müsade edilmeyeceği gibi olası bir durumda hemen anında soruşturma ve inceleme yapılacaktır. Daha önce meydana gelen insan hakları ihlallerini Irak Başbakanı’na iletip, gerekli soruşturmaların açılmasını talep etmiştik. Amacımız başka operasyonlarda meydana gelen ihlallerin bir daha yaşanmaması.”

Nuceyfi, “Zafer ve kentin geri alınmasıyla suç örgütü DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması çok yakın.” dedi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ