Mehmet Zahid Kotku dualarla yâd eddildi

Mehmet Zahid Kotku Hazretlerinin doğumunun sene-i devriyesi sevenlerini bir araya getirdi.

Mehmet Zahid Kotku dualarla yâd eddildi

Mehmet Zahid Kotku Hocaefendi doğumunun  Hicri 123. yılı vesilesiyle  1960’lı yıllardan vefatına kadar imamlık yaptığı Fatih İskenderpaşa Camii’nde düzenlenen özel programla anıldı.

Programda konuşan Prof. Dr. Şükrü Arslan, “Kotku Hazretleri üç yaşındayken annesi vefat ettiği için çocukluğunda ve gençliğinde epey zayıfmış. Kaldığı yurdun aşçısı biraz kendine gelsin diye tabağının altını etle doldururmuş fakat Kotku Hz.leri bunu fark edince yemeği arkadaşlarıyla paylaşmaya başlamış.

Yani küçük yaşlarda nefsini terbiye etmeyi başarmış bir hocaydı’’ diyen Arslan sözlerine, ‘’İnsan eğitiminin üzerinde çok durmuştur ve gençlerde etkili olmuştur. Eğitim, bilgi ve tatbikat olarak ikiye ayrılır. Yani hem bilmek hem yapmak. Efendi Hazretleri  bunu çok iyi gösterirdi bu yüzden onun talebesi olan çoğu kişi üniversite okumuş, kendini geliştirmiş bilgili insanlardır.

Söz kalpten çıkarsa kalbe değer, Hocaefedinin sözleri kalbe değerdi. İstifade edilmesi gereken bir hocadır. Özellikle gençlerin Kotku Hazretlerinin kitaplarını okuması gerekir.’’ dedi. İskenderpaşa Camii cemaati  de Kotku Hz.leri için ‘’Efendi hazretleri  bizim hayata  bakış açımızı değiştirdi.

Gençliğimizde onun talebesi olduğumuz için toplumun çalkantısından, gençliğin sıkıntılarından etkilenmedik. Bizim güzel bir akaide sahip olmamızı sağladı. İskenderpaşa aslında görünmeyen bir üniversitedir’’ diyerek görüşlerini belirttiler.  Program hatmi şerif duasıyla son buldu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ