Meclis bahçesine Demokrasi Müzesi

Darbe girişimi sırasında düşen bombanın Meclis bahçesinde yarattığı dev çukur, Demokrasi Müzesi’nin merkezi olacak. Müzede, hasar görmüş kıymetli eşyalar, bomba ile mermi kovanları, parçalanmış ağaçlar ve Meclis binalarındaki tahribatın fotoğrafları yer alacak

Meclis bahçesine Demokrasi Müzesi

TBMM yönetimi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Meclis bünyesinde kurulacak Demokrasi Müzesi’nin jetlerden atılan bombanın bahçede açtığı çukurun üzerine yapılmasını kararlaştırdı.

Oldukça geniş bahçe kısmına yapılacak müzede, bombalardan hasar görmüş kıymetli eşyalar, bomba kovanları, mermi kovanları ile bombanın şiddetinde yanmış ve parçalanmış ağaçlar, ana bina ve diğer binaların bombalardan yıkılmış bölümlerin fotoğrafları yer alacak. Ayrıca slayt gösterileri, bombalardan tahrip olmuş bölümlerin filmleri de gösterilerek olay canlı bir şekilde yaşatılacak. Bombanın oluşturduğu çukur ise çevresi düzenlenip, üzeri camla kaplanarak ışıklandırılacak ve müze içinde yer alacak.

15 Temmuz kalkışmasından sonraki günlerde çukur, ziyaretçilerin uğrak yeri olmuş, çukura karanfiller atılmıştı. Ziyaretçilerin çukurun içine girip çıkmaları yüzünden, özelliğini korumak için yönetim çukurun üstünü kalın brandayla kapatarak koruma altına aldı.

Yeni görüntüler

Bu arada bina içinde bombalanan alanların yeni görüntüleri de ortaya çıktı. İkinci katta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun makam odasına 10 metre mesafedeki geniş oturma aralığının tavanının çöktüğü brandaların kaldırılması ile ile ortaya çıktı.

Bahçede patlayan bombanın şarapnel parçalarının ana bina yan duvarında yarattığı izler ile yine bu bombanıun tahrip ettiği Basın Halkla İlişkiler binasının dış cephesindeki çok sayıda parçalanmış kısımların korunması konusu ise tartışılıyor. Müze yapılmasına karar verildikten sonra ana bina içindeki bombanın tahrip ettiği bölümleri korunup korunmaması ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Meclis Başkanlık Divanı’nın aldığı tedbirler içinde yer alan giriş kapılarına çelik bariyer yapılması çalışmaları hızlı bir şekilde başladı. Ayrancı girişindeki kapı gerisine çukurlar kazıldı, çelik bariyerlerin inip çıkacağı makanizmalar yerleştirildi.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/meclis-bahcesine-demokrasi-muzesi-siyaset-2290335/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ