LPG’li araçlarda bujilere dikkat!

Milyonlarca kişinin tercih ettiği LPG sisteminde bazı noktalara dikkat ederek motora verilen zarar oldukça aşağıya çekilebilir.

LPG’li araçlarda bujilere dikkat!

Akaryakıt fiyatları yüzünden Türkiye’de LPG kullanımı oldukça yaygın. Ancak bu sistem motorun ömründen yiyor. Ayrıca performans düşüyor. Zararı en aza indirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Öncelikle gazın silindirlerde daha iyi yanmasını sağlayarak performanstaki düşüşü en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için sistemdeki kirlenme ve tıkanmanın önüne geçmelisiniz. Yani, motorunuzun bakımına dikkat etmelisiniz.

ÇİFT TIRNAKLI BUJİ KULLANIN

Silindirlerde iyi yanma sağlanması için ilk olarak ateşleme sistemini, yani bujieri kontrol etmek gerekir. Özellikle tek tırnaklı bujiler yaklaşık 10 bin kilometrede bir incelenmelidir. Böylece buji üzerindeki yanmalar ve elektrot seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz.

Ayrıca LPG’li araçlarda tek tırnaklı yerine çift tırnaklı buji kullanmak daha avantajlıdır.

HAVA FİLTRESİ VE MOTOR YAĞINA DİKKAT EDİN

Motor sağlığı için hava filtresinin düzenli değiştirilmesi çok önemlidir. 5 bin – 15 bin kilometre aralığında hava filtrenizi değiştirmeniz gerekir.

Yine motor yağının da düzenli olarak değiştirilmesi otogazın yağlayıcı özelliğiyle birleştiğinde motor ömrünü uzatabilir

TANKI PASLANDIRMAYIN

Son olarak LPG sisteminin bakımı… Çelik alaşımlı parçalar paslanma ihtimali taşır. Bunun için tankın sık sık kontrol edilmesi gerekir. Tankın hortum bağlantıları ve elektronik parçaları da gözden geçirmekte fayda var.

BAŞKA ZARARLARI DA VAR

Peki, tüm bunları yapmazsanız başka ne olur?

Otogazlı bir araçta bakımları ihmal etmek, rölantide titreme ve soğuk havalarda geç çalışma gibi problemlere neden olabilir. Bu dan araç sahibinin canını sıkar. Çünkü bu iki problem de yakıt ve ateşleme sisteminden kaynaklanır. Dolayısıyla LPG’li bir sistemden en iyi verimi almanız için, yukarıda sayılan ‘küçük’ işlemleri ihmal etmeyin.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ