Korsancıları halk yakalayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla, korsan kitap, film ve müzik eserleri, fahri denetçi vatandaşların da katkısıyla önlenecek. Vatandaşlar, satın almayı düşündükleri eserin orijinal bandrole sahip olup olmadığını, akıllı telefonlarına yükledikleri “Bandrol Sorgulama Yazılımı” ile anında tespit edip, yetkililere bildirebilecek.

Korsancıları halk yakalayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla, telif hakları ödenmeyerek korsan kitap, film ve müzik eserleri üzerinden yapılan “bandrol vurgunu”, fahri denetçi vatandaşların da katkısıyla engellenecek.
Korsanla mücadele faaliyetlerinde etkinliğin artırılması ve denetim faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere Bakanlık yeni bir adım daha attı. Bu çerçevede, akıllı telefonlarda çalışan “Bandrol Sorgulama Yazılımı” geliştirildi.

KAREKOD İLE SORGULAMA
Bu yazılım sayesinde vatandaşlar, kitapçıya veya müzik marketlere gittiklerinde satın almayı düşündükleri eserin orijinal bandrole sahip olup olmadığını, akıllı telefonlarına yükledikleri “Bandrol Sorgulama Yazılımı” ile anında tespit edip, yetkililere bildirebilecek. Apple AppStore ve Google Play üzerinden hizmete sunulan uygulamayla, telefonun kamerasıyla kitap, film veya müzik albümünün bandrolü üzerindeki karekod okutularak ya da bandrolün seri numarası manuel girilerek sorgulama yapılacak. Bandroller, Telif Hakları Genel Müdürlüğünün veri tabanlarından sorgulanarak, eserin adı, sahibi, yapımcı ve yayınevi bilgileri hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştırılacak.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ