Firmandex

Kızılay’dan çağrı: Stoklar azaldı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, kış mevsiminin olumsuzlukları nedeniyle düşük kan bağışının ortaya çıkardığı açığın, acil durum stoklarından karşılandığını belirterek, kan bağışı çağrısında bulundu. Türkiye genelinde 60 bin olması gereken stok seviyesinin 30 bin civarına düştüğünü açıklayan Kınık, ülkenin bir yıllık kan bağışı ihtiyacının 2,5 milyon olduğunu kaydetti.

Kızılay’dan çağrı: Stoklar azaldı

Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamaya göre, kış koşulları, Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkiledi. Türkiye genelinde 60 bin ünite olması gereken kan stok seviyesi 30 bin civarına düştü. Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, kış aylarında vatandaşların kan bağışına daha az gitmesi nedeniyle sıkıntı yaşama ihtimalinin doğduğunu belirtti. Kış mevsimine kan stoklarını artırarak girdiklerini aktaran Kınık, şunları kaydetti:

“Fakat buna rağmen alarm durumumuz devam ediyor. Zira kan, uzun süre saklanabilen bir ürün değil. Biz her gün ortalama 10 bin ünite kan alıp, testlerini yapıp hastanelere sevk etmek zorundayız. Kan stoklarımız ise olağanüstü durumlar için büyük önem taşıyor. Kış mevsiminin olumsuzlukları nedeniyle düşük kan bağışının ortaya çıkardığı açığı, acil durum stoklarımızdan karşılıyoruz. Özellikle düzenli kan bağışçılarımızı bu mevsimde bir kez daha özveriye davet ediyoruz.”

Hava şartları kan bağışını azaltıyor

Kınık, soğuk hava şartları, fırtına ve kar yağışının insanların evlerinden çıkarak kan vermeye gitmesini engellediğine değinerek, şu çağrıda bulundu:

“Bu durum stokta azalmaya neden oldu ama kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Kan ihtiyaçları devam ediyor. Hastanelerde ameliyatlar sürüyor. Türkiye’nin bir yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 2,5 milyon ünitedir. Biz 2016’da 2 milyon 100 bin ünitenin üzerinde bir kan bağışı alarak ülke ihtiyacının büyük bölümünü karşıladık. Ancak her zaman için kana ihtiyaç vardır. Kan stokumuzun daha fazla düşmesi korkusu yaşıyoruz. İhtiyaç durumunda yetersiz kalmak istemediğimiz için başta halkımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Lütfen herkes kan toplama merkezlerimize gelerek kan bağışında bulunsun. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir. Bu düşünceyle hareket etmemiz gerekiyor.”

Kızılay acil durumlar için kan stokuna sahip

Türk Kızılayı Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, kurum olarak yıllık ortalama 2 milyon ünite kan bağışı aldıklarını, bunu 2,5 milyon üniteye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, özellikle gençlere yönelik çalışma yürüteceklerini söyledi. Terör saldırısının olduğu gün yeteri miktarda kan stokları bulunduğunu vurgulayan Kınık, bu nedenle acil kan bağışı çağrısı yapmadıklarını anımsattı.”Türkiye’de her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç var”Kınık, kan temini ve yeni kan bağışçılarına yönelik projelerin başarıyla devam ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:”Türkiye’de her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç var. Dolayısıyla kanı biz sadece doğal ve beşeri afetlerde değil normal zamanlarda ihtiyaçları düşünerek topluyoruz. Mesela Ankara’daki o menfur saldırı olduğunda yaklaşık 5 bin ünite, Türkiye genelinde ise 52 bin ünite kan stokumuz vardı. Bu özellikle güvenli kan temini projesi ve kan bağışçıları kazanma projesiyle gerçekleşti.”500 bin fazla ünite kana ihtiyaç varYürütülen başarılı çalışmalar sonucu, afet durumlarında ilk etapta ihtiyaç duyulan kanı temin edebildiklerini anlatan Kınık, “Tabii bu çok önemli bir sayı. Yıllık yaklaşık 2 milyon ünite kan temin ediyoruz ama bunu 2,5 milyon üniteye çıkarmak zorundayız. Bu anlamda kan bağışını yaygınlaştıracağız. Özellikle gençlere yönelik bu konuyla ilgili çalışmalarımız var” değerlendirmesinde bulundu. Kınık, Ankara’daki terör saldırısı sonrası ihtiyaç duyulan kanı temin ettiklerini, hastanelerde ve kan bağışı merkezlerinde yoğunluk yaşanmaması için “Kan ihtiyacı yok” açıklamasında bulunduklarını belirterek, zaman zaman olağanüstü durumlarda bazı kan grupları için bağış anonsu yapabildiklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ