Kış mevsimde enerji için bal tüketin

Kış aylarında yakalanılan hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren balın, birçok faydası var.

Kış mevsimde enerji için bal tüketin

Kış mevsimi ile birlikte daha fazla duyulan enerji ihtiyacının karşılanmasında balın önemli bir besin olduğu ve her yörenin kendine has lezzetli, aroması farklı ballarının şifa kaynağı olduğu belirtiliyor. 

Eskişehir’de bal satışı yapan esnaf Hüseyin Ekimci, vatandaşlara bal tüketimi konusunda tavsiyelerde bulundu.

Kış aylarında tüketilmesi gereken arısütü polen ve lavanta balının faydalarından bahseden Ekimci, “Kış sezonunda vatandaşlara tavsiye ettiğimiz arı sütü polen balı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, direncini arttırmak ve rahatsızlıkların artmaması, kendilerini dinç hissetmeleri, çocukların kuvvetlenmesi ve zekalarının artması için arısütü bal, polen tavsiye ederiz. Karaciğer dostu lavanta balı da kış sezonunda tüketilmelidir. O biraz daha don olur. kendi özelliğinden dolayı kavanoza girer girmez zaten krem gibi donma meyili vardır” dedi.

Her yörenin kendine özgü, lezzet ve aroması farklı balları birer şifa kaynağı

Her yörenin kendine özgü farklı bir bal çeşidi olduğunu ve yetişen bütün çiçeklerin farklı şifalarının bulunduğunu aktaran Ekimci, “Biz yöresel olarak takip ediyoruz. Balı harmanlama yapmıyoruz karışım yapmıyoruz balı aldığımız yöre ve bölgeye göre balı her yörenin kendi bölgesindeki çiçeklerde bulunan farklı bir şifası vardır. Kulapan’ınki farklı, Mihalıççık Büğdüz tarafının vardır. O yöredeki iklim ve çiçekler farklı olduğu, farklı bir endeks var orada. Gittiğiniz her yörede attığınız her adımda farklı bir bal vardır. Hiçbir yöre bir diğerini tutmaz. Hepsinin ayrı şifası ayrı yeri vardır” şeklinde konuştu.

Eskişehir’a has özel ‘Han Kulapan’ yöresi balının ünü artıyor

Bal satışı yapan esnaf Hüseyin Ekimci, Eskişehir’in Han Kulapan yöresinde her yıl olan baldan çok daha farklı, lezzetli ve şifalı bir bal çıktığını aktardı. Ekimci, “Bu sene Eskişehir’imizin has, sanayi ve fabrikasal atık olmadan, Han Kulapan yöresinden aldığımız özel bir bal vardır. Orada farklı çiçeklerin; kekik, geven ya da yeni çıkan çiçeklerin, ayçiçeği ve farklı ürünlerin olmadığı doğal bir ortamdan alınan lezzetli, aroması farklı, her yıl çıkan aromadan daha farklı, lezzetli, şifalı bir bal yakaladık orada. Bu sene Eskişehir’in dört dörtlük bir balıdır Han Kulapa Balı” şeklinde belirtti.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ