İznik Gölü’ndeki bazilika turizme kazandırılacak

Bursa’nın İznik ilçesinde, İznik Gölü’nün 20 metre açığında bulunan Roma dönemine ait bazilikanın, “Sualtı Müzesi” uygulamasıyla turizme kazandırılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, “Dünyadaki en güzel ‘sualtı müzesi’ uygulamasını burada yapalım istiyoruz” dedi.

İznik Gölü’ndeki bazilika turizme kazandırılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile bazilikanın yer aldığı bölgede incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaların son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Altepe, burada yaptığı konuşmada, İznik Gölü’nün 20 metre açığında 2 metre derinlikteki Roma dönemine ait bazilikada, su altı arkeolojik kazılarının daha önce başlatıldığını hatırlattı.

Bazilika kalıntılarının ziyaret edilebileceği, dünyadaki en güzel sualtı müzesi uygulamasını İznik’te gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Altepe, çalışmaların turizm açısından ilçeye ve ülkeye büyük bir değer katacağını ifade etti.

İznik’in medeniyetlere başkentlik yaptığını, bu bakımdan büyük öneme sahip olduğunu belirten Altepe, “Biz, ‘Bazilikanın tarihi, bin 500 yıla dayanıyor’ diyorduk ama bin 800 yıllık sikkeler ele geçiyor. Yani bu bazilikanın yaşının şu anda en az 1800-1900’e ulaştığını söyleyebiliriz. İlk Hristiyan konsülünün toplandığı bazilika, depremlerle birlikte gölün içinde kalmış ve 3 metre suyun altında.” değerlendirmesinde bulundu.

Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan yetkiyle Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arkeoloji Bölümü ile burada hızlı bir çalışma başlattıklarını ve bir yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, kurulan sistemlerle bölgedeki kum, toprak ve malzemelerin kıyıya taşınabildiğini ifade etti.

Sikke, çini ve mozaiklerin çıktığı alanda değişik mezarların da bulunduğunu bildiren Altepe, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

Bölgenin izleri, yavaş yavaş gerçek anlamda ortaya çıkarılıyor. Geçmişi yaklaşık 2 bin yıla dayanan bu tarihi mekanın ziyaret edilmesi için gerekeni yapacağız. İznik’e ve bölgeye değer katan, aynı zamanda Hristiyan alemi için de çok önemli olan bu bazilikanın kalıntıları ziyaret edilebilecek. Çalışmalar hızla devam ediyor. Dünyadaki en güzel sualtı müzesi uygulamasını burada yapalım istiyoruz. Turizm açısından, İznik ve Türkiye’ye büyük bir değer katacak olan projeye özenle çalışıyoruz.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ