İzin yasağı kalktı, rezervasyonlar tavan yaptı

Kamu personeline izin yasağının kaldırılmasıyla “iç turizmin lideri” Balıkesir’in Kuzey Ege kıyılarındaki otel ve pansiyonlara rezervasyon telefonları gelmeye başladı. İzin yasağı nedeniyle yüzde 25-40 dolulukla hizmet veren Edremit Körfezi’ndeki turizm tesislerinde, akşamdan sabaha kadar yapılan rezervasyonlarla doluluk oranının hafta sonundan itibaren yüzde 80’i geçmesi bekleniyor.

İzin yasağı kalktı, rezervasyonlar tavan yaptı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15  Temmuz’daki darbe girişimi nedeniyle yürütülen çalışmalar kapsamında kamu  personeline getirilen izin yasağının 8 Ağustos itibarıyla kaldırılmasının  ardından Kuzey Ege’nin turizm merkezleri olan Ayvalık, Burhaniye, Akçay,  Altınoluk ve Güre’deki otel ve pansiyonlara hızla rezervasyon yapılmaya başlandı.

Yılda 3 milyon 400 binin üzerinde geceleme ile “iç turizmin lideri”  olan Balıkesir’in Marmara ve Ege kıyılarındaki turizm merkezlerinde izin  yasağının kaldırılmasının ardından yüzler gülüyor.

Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatil dolayısıyla adeta nüfusları 10’a  katlanan Edremit Körfezi’ndeki bazı ilçelerde turizm işletmecileri, 8 Ağustos’ta  ikinci kez sezon açmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, izinlerin açılmasıyla birlikte heyecanla yeni rezervasyonları  beklediklerini söyledi.

‘TAZE KAN OLDU’

Adeta yeni bir sezona giriş yaptıklarını dile getiren Özgültekin, şöyle konuştu:

“Biz turizmciler için taze kan oldu bu. Şu anda bölgemizde doluluk  yüzde 30- 40’larda. Hızla rezervasyon almaya başladık. Bugünden itibaren yüzde  80’lere ulaşmasını bekliyoruz. Hükümet tarafından kamu çalışanlarının iptal  edilen izinlerinin tekrar açıldığının açıklanmasının hemen ardından turistik  işletmelerin telefonları çalmaya başladı. Tatil planı yapanlar telefonla aramaya  başladılar. Bunun yanında 15 Temmuz olayları nedeniyle iptal edilen  rezervasyonları da geri almaya çalışıyoruz.”

Edremit Belediyesinin turistik işletmelerden sorumlu şirketi ED-BEL’in  Genel Müdürü İbrahim Yakın da akşamdan sabaha turistik tesislerin doluluk  oranlarının değiştiğini söyledi.

Turizmden önce ülke menfaatlerinin geldiğini, çok büyük bir badire  atlatıldığını ifade eden Yakın, yapılan çalışmaların ardından izin yasağının  kaldırılmasının otel ve pansiyoncuların yüzünü güldürdüğünü anlattı.

Altınoluk, Akçay, Güre ve Zeytinli’deki turistik tesislerde doluluk  oranlarının 15 Temmuz’dan bu yana yüzde 25-30 arasında olduğunu aktaran Yakın,  şunları kaydetti:

“İnşallah körfezimiz bunu telafi edecek durumda. Akşamdan sabaha bile  doluluk oranımız hemen yüzde 50’ye ulaştı. Halen rezervasyonlar hızla sürüyor.  Bugün de telefonlarımız  susmuyor. Sanıyorum 10 Ağustos gibi yine eski  seviyelerimize ulaşacağız. Hafta sonundan itibaren yüzde 80’in üzerinde hatta  yüzde 100’e yakın bir dolulukla hizmet vermeye başlayacağız.”

  

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/izin-yasagi-kalkti-rezervasyonlar-ekonomi-2292013/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ