İşte ASELSAN’ın İHA avcısı!

ASELSAN, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin insansız hava araçlarının yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunması amacıyla hava savunma sistemi geliştirdi.

İşte ASELSAN’ın İHA avcısı!

ASELSAN, kamuya ait alanlar ile ticari  bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki insansız hava araçlarının (İHA) yasal  olmayan faaliyetlerine karşı korunması amacıyla hava savunma sistemi geliştirdi. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi  sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin  korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor.

Sivil kullanım amacıyla üretilmekte olan mikro ve mini boyutlardaki  insansız hava araçları, gelişen teknolojiye paralel olarak etkinliklerini  artırıyor ve satış fiyatlarının uygun olması nedeniyle giderek yaygınlaşıyor.

Elektronik eşya satan marketlerden ve internet üzerinden kolaylıkla  satın alınabilen İHA’ların kullanımı günlük hayatı kolaylaştırırken, yerleşim  alanları için yeni bir güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor. İHA’ların,  iniş veya kalkış yapan uçakların uçuş yoluna yakın uçurulması, kamu ve ticari  alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması gibi faaliyetler önemli güvenlik  problemleri yaratıyor. Söz konusu araçlar doğrudan terör amaçlı olarak da  kullanılabiliyor.

Mini İHA’lar, kötü amaçlı olarak kullanıldığında sivil ve askeri  stratejik tesislerin, bölgelerin hava sahasında tehdit yaratıyor. Bu nedenle  söz konusu tesis ve bölgelerin mini İHA tehdidine karşı korunmasına ihtiyaç  duyuluyor.
 
ASELSAN, bu ihtiyaçtan yola çıkarak İnsansız Hava Araçlarını Önleyen  Hava Savunma Sistemi (İHTAR) geliştirdi.
 
İHTAR, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini  boyutlardaki İHA’ların yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunmasına olanak  sağlıyor.
 
Zorlu çalışma koşullarında güvenilir şekilde faaliyetlerini  gerçekleştirecek şekilde tasarımı yapılan İHTAR sistemi, güvenlik güçlerinin,  kamu ve ticari alanların güvenliğini sağlayan unsurların hizmetine sunuldu. İHTAR  sisteminin, müstakil binaların güvenliğinden hava alanlarının güvenliğine kadar  geniş bir yelpazede uygulama alanı bulması bekleniyor.
 
İHA’ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit  olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerinin en uygun karşı tedbir ile  engellenmesi İHTAR sisteminin temel fonksiyonlarını oluşturuyor. Etkin ve  güvenlik açısından en uygun karşı tedbirin kullanılması için İHTAR sistemi,  radar, kamera ve önleyicilerin entegre ve koordineli bir şekilde çalışmasını  komuta kontrol yetenekleri ile sağlıyor.
 
İHTAR sistemi, tehdidin tespit, takip ve teşhisi için radar ve  kameralar, tehdidin önlenmesi için elektronik karıştırma ve aldatma sistemleri  ile tüm bu sistemlerin entegre bir şekilde çalışmasını sağlayan komuta kontrol  sistemlerinden oluşuyor.
 
Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile  sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit  veya mobil olarak kullanılabiliyor.
 
Birden fazla tehdide yanıt verebiliyor
 
Sistemdeki radar birden fazla tehdidin tespit ve takip edilmesini  sağlıyor. İHTAR sistemi, tehditlerin önlenmesine yönelik olarak, karıştırma ve  aldatma sistemlerinden yararlanıyor. Radar ve kameralar her türlü ortamda ve hava  şartlarında kullanılabiliyor.
 
Karıştırma sistemi, uzaktan komuta veya GPS kontrollü insansız hava  araçlarının uzak komuta ve GPS kanallarının karıştırılmasına ve köreltilmesine  olanak veriyor. Bu sayede İHA’ların kontrolünün kaybedilmesi sağlanıyor.  Sistemdeki aldatma özelliği de uzaktan komuta kontrollü ve GPS kontrollü küçük  İHA’ların kontrolünü ele alabilmek için kullanılabiliyor.
 
İHTAR sistemi merkezi bir komuta kontrol ile yönetiliyor. Geliştirilen  yazılım, tehdidin otomatik takip ve teşhis edilmesi, uygun önleme sistemine  yönlendirilmesini sağlıyor.
 
İHTAR, münferit hedefler için yönlü karıştırma yaparken sürü  saldırılarına karşı 360 derece karıştırma yeteneğine sahip bulunuyor. Modüler bir  şekilde geliştirilen sistem, bu sayede farklı sayıda ve özellikte radar ve  önleyici sistemin entegre edilmesine imkan tanıyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ