Firmandex

İran’la gazda anlaşma sinyali

Türkiye ile İran arasında doğalgaz konusunda 2012’den beri tahkim sürerken, anlaşma sinyali de geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İran’dan daha fazla gaz alınmasının görüşüldüğünü, fiyatta anlaşılabileceğini söyledi.

İran’la gazda anlaşma sinyali

Ercan Baysal

Türkiye ile İran arasında doğalgazda tahkim süreci devam ederken, anlaşma sinyali geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha fazla gaz alınmasının görüşüldüğünü belirterek tahkime fırsat bırakmadan fiyat konusunda anlaşılması gerektiğini söyledi. İki ülke arasında enerjide yeni dönem başlarken, anlaşma sağlanması halinde doğalgazda erken fiyat düşüşü yaşanmış olacak. Türkiye doğalgazı en pahalı ithal ettiği İran’la tahkimden yaklaşık 6 ay önce yüzde 13.25-15.75 arasında bir indirim almıştı. Tahkimin indirime ilişkin son kararını sonbaharda vermesi bekleniyor. Türkiye ile İran arasında 2012 yılından beri tahkim süreci devam ediyor. Türkiye doğalgazı en pahalı ithal ettiği İran’dan yüzde 15’i bulan oranda indirim almıştı. Bu gelişme Türkiye’nin yıllık doğalgazının yüzde 18’ini ithal ettiği İran’a yönelik enerji ithalatının düşmesine neden olacak. Karar 2011 yılından itibaren geçerli olacağı için toplamda Türkiye’nin 1 milyar doların üzerinde bir indirim alacağı hesaplanıyor. Bu rakamın bu yıl İran’dan ithal edilecek doğalgaz fiyatından düşürüleceği belirtiliyor.  Türkiye; Rusya, Azerbaycan, İran, Cezayir ve Katar gibi ülkelerden doğalgaz ithal ediyor. Son indirimle birlikte enerji uzmanları İran gazının 230 dolar olan Azeri gazı seviyesine gerileyeceğini ifade ediyor.

RUS GAZINDA İNDİRİM

Türkiye ile Rusya arasındaki tahkim sürecinin de devam ettiğini belirten Enerji Bakanlığı’na yakın kaynaklar, bu süreçte de anlaşma sağlanabileceğine dikkat çekiyor. Rusya ile geçen yıl doğalgaz fiyatlarında yüzde 10.25 indirim yapılmasına ilişkin mutabakata varılmasına rağmen Rusya imzaya yanaşmamıştı.

50 MİLYAR DOLAR’LIK TİCARET HEDEFİ

İRAN’A yönelik ambargoların kaldırılmasının ardından Türkiye hedef büyüttü. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2017 sonuna kadar 30 milyar dolara, birkaç yıl içinde ise 50 milyar dolara çıkarılması planlanıyor. 2012’de 21.9 milyar doları bulan dış ticaret hacmi 2015’te 9.7 milyar dolara geriledi. Ticaretin artırılması için ilk olarak 1 Ocak 2015’te yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsamı genişletilecek. Konuyla ilgili görüşmeler sürüyor. İran Yol Bakanlığı’nın 10 milyar dolarlık ihaleleri, ihale açmadan Türk şirketlerine verebileceği belirtiliyor.

İran doğalgaz tedarikinde ikinci

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133408

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ