İçişleri Bakanı Soylu: 8 şehidimizin kimliği tespit edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve 3 bakan Kayseri Valiliği önünde açıklama yaptı. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili bilgi veren Soylu, “8 şehidimizin kimliği tespit edildi. 12’si yoğun bakımda 55 yaralı hastanelerde bulunuyor” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: 8 şehidimizin kimliği tespit edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri’deki terör saldırısına ilişkin, “Bombayla kimi zaman sivil kimi zaman savunmasız kimi zaman güvenlik kuvvetlerimiz başka bir hal içerisindeyken hedef alınan eylem türleri, dünyanın en alçak, en hain eylem türleridir. Misliyle mukabele edileceğini, edildiğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

Soylu, Kayseri Valiliğinde yaptığı açıklamada, sabah saat 08.45 sıralarında Talas Bulvarında Zincidere Komando Tugayı’ndan çarşı iznini kullanmak için iki otobüsle yola çıkan erlerin, hain terör saldırısı ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

8 şehidimizin kimliği tespit edildi

Özel halk otobüsünü durduran ve o esnada da araçtaki bombalı düzeneği patlatan teröristin kimlik çalışmalarının sürdüğünü belirten Soylu, “Bir ip ucuna rastlanmıştır. Hem geliş güzergahı hem de Kayseri’ye varış güzergahındaki tespitler, güvenlik güçlerimiz tarafından tamamlanmıştır. Şu anda hastanelerimizde 55 yaralımız var. Bu 55 yaralımızın 12’si yoğun bakımda. 6’sının ağır olduğu hastane yetkililerince bildirildi. Şehit sayımız konusunda şu anda kimlik çalışmaları yapılıyor. 8 evladımızın kimliği adli tabiplikçe tespit edildi. Adli tabipliğin verdiği rakamlara göre bunu paylaşacağız.” diye konuştu.

Kayseri’deki saldırının herkesi derinden üzdüğünü, ülkenin birliğini ve beraberliğini hedef aldığını vurgulayan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buradan şu elde edilmek isteniyorsa, Türkiye’nin terörle mücadelesinde geri adım atması hesabı yapılıyorsa, bu bekleniyorsa bilinmelidir ki, bu terör saldırıları bizim terörle mücadelemizdeki kararlılığımızı çok daha zirveye taşımaktadır. Milletimiz de güvenlik kuvvetlerimiz de hükümetimiz de devletimiz de bu kararlılığı aynı anlayışla sürdürmektedir. Şu çok net ve açıktır ki, 15 Temmuz’dan sonra, 15 Temmuz’u başaramayanlar, el birliği ile 15 Temmuz’da Türkiye’yi istila edemeyenler, bugün Türkiye’yi terörle yıldırmaya ve insanımızı olumsuzluğu sevk etmeye çalışıyorlar.”

Bakan Soylu, Türkiye’de terörün bitirileceğini ve bunda kararlı olduklarını ifade ederek, saldırıyı “dünyanın en alçak eylem türü” olarak nitelendirdi.

“Bombayla kimi zaman sivil kimi zaman savunmasız kimi zaman güvenlik kuvvetlerimiz başka bir hal içerisindeyken hedef alınan eylem türleri, dünyanın en alçak, en hain eylem türleridir.” diyen Soylu, buna misliyle mukabele edileceğini ve edildiğini söyledi.

Tüm Türkiye’yi bu konuda güvenlik güçlerine, hükümete ve terörle mücadele eden kahramanlara güvenmeye, bunun yanı sıra sağduyuya davet eden Soylu, şunları kaydetti:

“Sabırlı olacağız ve bu sabırla beraber bu terörü ortadan kaldıracağız. Terörün istediği, kaos oluşturmaktır. Buna müsaade etmeyeceğiz. Terörün istediği, umutsuzluk oluşturmaktır. Buna müsaade etmeyeceğiz. Burada, toplumun tüm kesiminden, bugüne kadar gösterdiği desteği ve sabrı bekliyoruz. Kayseri’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Milletçe bağımız sağ olsun, ülkemizin başı sağ olsun. Yaralı evlatlarımıza, can parelerimize, kahramanlarımıza başsağlığı diliyorum.”

“Terörle mücadelede kararlıyız”

Olayın meydana geldiği ilk dakikalardan itibaren tüm sağlık ekiplerinin olağanüstü hızlılık ve müdahaleyle yaralıları hastanelere yetiştirdiğini ve gerekli tedavilerinin yapıldığını belirten Soylu, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatıyla olayı duyar duymaz, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ve Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık bey ile beraber olay yerine gittik. Hastaneye hemen gitmedik çünkü doktorlarımızın hasta müdahalelerini kalabalıklığın içerisinde engel olunmasın ve rahat bir şekilde yapılabilsin diye buradan takip ediyoruz. Sağlık Bakanımız hastaneye gidecek. Bu vesileyle milletimize başsağlığı diliyorum, Allah rahmet eylesin, başımız sağ olsun. Aziz milletimize tekrar şunu ifade etmek istiyorum. başımız diktir. Terörle mücadelede kararlıyız ve bu konu Türkiye’nin öncelikli gündeminden çıkarılacaktır.”

Erdoğan: Terör ortak saldırıyor seferberliğimiz sürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Komando Tugay Komutanlığı’ndan izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan terör saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz.” “Hep birlikte Türkiye olma günü”Milli seferberlik ruhuna işaret eden Cumhurbaşkanı, “Terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Gün farklılıklar üzerinden kısır çekişmelerle enerjimizi heba etme, kavga etme değil, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkeleri çerçevesinde bir olma, beraber olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma günüdür” dedi. “Terör örgütlerinin ortak saldırısı altındayız”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kayseri’de yaşanan bombalı saldırı ile ilgili yazılı açıklaması şöyle: “Bugün Kayseri’de, çarşı iznine çıkan askerlerimizin bulunduğu halk otobüsünü hedef alan bir canlı bomba saldırısı yapılmıştır. 13 şehidimiz ve 55 yaralımız vardır. Geçtiğimiz Cumartesi gecesi İstanbul’da Beşiktaş’ta yaşanan hadise neticesinde halen yüreklerimiz yanarken, Kayseri’de yapılan bu bombalı saldırı acımızı daha da artırmıştır. Terör eylemleri, asker ve polislerimizle birlikte 79 milyon vatandaşımızın tamamını hedef almaktadır. Türkiye, terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır. Özellikle bölücü terör örgütü, tüm imkanlarını kullanmaktadır. Eylemlerin biçimi ve hedefleri, bölücü terör örgütünün asıl gayesinin Türkiye’nin önünü kesmek, ayağına çelme takmak, gücünü ve enerjisini başka yönlere yoğunlaştırmak olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır. “Bu saldırı Irak ve Suriye’den bağımsız değil”Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Gün farklılıklar üzerinden kısır çekişmelerle enerjimizi heba etme, kavga etme değil, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” ilkeleri çerçevesinde bir olma, beraber olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma günüdür. Kayseri’deki saldırıda hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Genelkurmay Başkanı Akar: Mücadelemiz sürecek

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün sabah saatlerinde Kayseri’de gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin bir açıklama yaptı. Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan er ve erbaşları taşıyan araca alçakça ve kalleşçe düzenlenen saldırıyı kınayan Akar, “Yurt içinde ve yurt dışında teröristle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir azim ve kararlılıkla sürecektir.” diye konuştu. Kayseri’de, bugün sabah saat 08.45 sıralarında çarşı iznine çıkan askerlerin içinde bulunduğu özel halk otobüsünün Talat Bulvarı Caddesi üzerinde Erciyes Üniversitesi önünden geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. TSK’dan yapılan açıklamada, “13 personelimiz şehit, 48 yaralımız var” denildi.Kayseri’de bombalı saldırı: 13 şehit 48 yaralı Teröristlerin kullandığı çalıntı araç Şanlıurfa’dan getirilmiş TSK: Kayseri’de 13 personelimiz şehit oldu

Başbakan Yıldırım: Saldırıyı canlı bomba yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Kayseri’de gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Yıldırım, “Askerleri taşıyan otobüse canlı bomba saldırısı oldu” dedi. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Başbakan şunları söyledi:”Adı ne olursa olsun, hangi kılıkta, hangi surette gelirse gelsin terör alçaklıktır, insanlık dışıdır. Masum insanları öldürmek, insanlığı öldürmek gibidir. Ama terör örgütü şunu bilmelidir ki Çanakkale ruhu, İstiklal ruhu bu millette tam anlamıyla vardır. Bu olaylar milletimizin ve bizim terörle mücadele gücümüzü zayıflatmaz, aksine artırır.”Kayseri’de, çarşı iznine çıkan askerlerin içinde bulunduğu özel halk otobüsünün Talat Bulvarı Caddesi üzerinde Erciyes Üniversitesi önünden geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Alçak saldırıda 13 askerimiz şehit oldu, 6’sı ağır 55 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıyla ilgili bilgi aldı Kayseri’de bombalı saldırı: 13 şehit 48 yaralı

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ