Firmandex

‘Hz. Muhammed: Allah’ın elçisi’

İslam’ın doğuşunu ve Hazreti Muhammed’in hayatını şimdiye dek görülmemiş bir bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtan ‘Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi’ 28 Ekim’de vizyona girmeye hazırlanıyor. 30 milyon dolar harcanan film için, iki yıllık uzun bir araştırma yapıldı, beş yılda çekim süreci ve teknik detaylar tamamlandı. Mekke ve Medine için ayrı platolar ise 3 senelik bir çalışma sonucu hazırlandı.

‘Hz. Muhammed: Allah’ın elçisi’

İslam’ın doğuşunu ve Hz. Peygamber’in çocukluğu ile ilk gençliğini şimdiye dek görülmemiş bir bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtan ‘Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi’ 28 Ekim’de vizyona giriyor. Filmde, altıncı yüzyılda Mekke’de, Hz. Muhammed’in doğumu ile başlayan ve 12 yaşına kadar devam eden süreç anlatılıyor.

İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmin sinema salonlarındaki gösterimi öncesi, Türkçe dublajlı fragmanı yayımlandı.Hayata ve insanlığa bakış açısıyla, “Çağrı” filminin ardından İslam dünyasına ışık tutması beklenen film, 2015’te tamamlandı. Sareh Bayat, Mohsen Tanabandeh, Rana Azadivar, Ali Reza Shoja-nuri ve Mina Sadati’nin rol aldığı film, Türkçe dublajlı olarak sinema izleyicisiyle buluşacak.

Filmde Hz. Peygamber’in doğumundan sonra gösterilen bir sahne.
Hazırlıkları yıllardır sürüyor

‘Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi’ filminin iki yıllık uzun bir araştırmadan sonra beş yılda çekimleri ve teknik detayları tamamlandı. Film için özel teknikle Mekke ve Medine platosu hazırlandı. Platoların hazırlanması üç sene sürdü. Bu platolarda, 40 yıl daha tarihi filmlerin çekilebileceği sağlamlıkta setler hazırlandı. Film için hiçbir masraftan kaçınılmayarak 30 milyon dolar harcandı. Proje için ‘ın Horasan şehrinin güneyindeki Allahyar köyüne, o dönemin Mekke’sini tasvir eden özel bir set kuruldu. Film efektleri için Oscar ödüllü Scott Anderson ve Vittorio Storaro ile çalışıldı, müzikleri ise Hintli besteci A.R.Rahman’ı çalıştıran Mecid Mecidi yaptı. Yönetmen, filmi çekmesindeki en büyük amacın, İslamiyet’in bir hoşgörü dini olduğunu tüm insanlara göstermek olduğunu söyledi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ