HSYK için iki ayrı kurul önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bugün ilki yapılması beklenen mini anayasa paketi toplantılarına ilişkin olarak, “İşin merkezinde de bağımsız ve tarafsız yargıyı sağlamak kaygısı esas olmalı. Yüksek yargıyı düzenleyen bir paket öneriyoruz. HSYK ve Anayasa Mahkemesi’ni esas alan, Yargıtay ve Danıştay’a bakarız. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de bu çerçevede gündeme gelecektir, bunları konuşabiliriz” dedi.

HSYK için iki ayrı kurul önerisi

Tezcan, HDP’nin de toplantılara katılması gerektiğini bugün dile getireceklerini bildirdi.

Tezcan, bugün yapılması beklenen mini anayasa paketi toplantısına ilişkin önerilerini Milliyet’e anlattı. Tezcan, şunları kaydetti:

Bağımsız ve tarafsız

“Önce bir yol haritasını konuşuruz. Usulü, ondan sonra da hangi konuları düzenleyebileceğini konuşuruz. Bizim önerimiz, bu paketin bir yargı paketi olarak düzenlenmesi, mini bir yargı paketi. Anlaşabildiğmiz noktaların etrafında yürürsek, buradan hiç olmazsa bir çalışma yapılabiliyor, bir anayasa yapılabiliyor, ortak bir şey üretilebiliyor algısı güçlenir. İyi de bir şey çıkarırız.

İşin merkezinde de bağımsız ve tarafsız yargıyı sağlamak kaygısı esas olmalı. Yüksek yargıyı düzenleyen bir paket öneriyoruz. HSYK ve Anayasa Mahkemesi’ni esas alan, Yargıtay ve Danıştay’a bakarız. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de bu çerçevede gündeme gelecektir, bunları konuşabiliriz.

HSYK’nın ikiye ayrılmasını neriyoruz. Ama burada esas olan en doğru yöntemi uzlaşmayla bulabilmek. Önerimiz iki kurul olması. O konuda AKP de o noktadaydı, diğer partilerin de farklı bir tutumu görünmüyor ama tek kurul olmasına da mutlak olarak karşıyız diye bir tutum içinde değiliz. Bizce uygun olan budur. Daha iyisini bir kurul içinde yapabilmek mümkünse onu da konuşuruz.”

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/hsyk-icin-iki-ayri-kurul-onerisi-siyaset-2293535/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ