Hafıza kaybı: Ne zaman yardım istenmelidir?

Hafız kaybı normal yaşlanma ile ortaya çıkabilen, tedavi edilebilir bir durumdur ve bununla birlikte demans (bunama) başlangıcı da olabilmektedir.

Hafıza kaybı: Ne zaman yardım istenmelidir?

Herkes bir anda bir şeyleri unutabilir. Arabanızın anahtarlarını yada yeni tanıştığınız bir kişinin adını ne sıklıkla unutuyorsunuz?

Hafıza problemleri, diğer düşünme becerilerinin de düşmesiyle beraber yaşlanmanın önemli bir parçasıdır. Alzheimer hastalığı ve ilişkili hastalıklarla normal hafıza kaybı türü arasında farklar vardır. Bazı hafıza sorunları tedavi edilebilir durumların sonucudur.
Hafıza sorunları yaşıyorsanız, zamanında teşhis ve uygun tedavi için doktorunuz ile iletişime geçin.

Hafıza kaybı ve yaşlanma
Normal yaşa bağlı olarak yaşanan hafıza kaybı üretken bir yaşam için sizi etkilemez. Örneğin bir kişinin adını unutabilirsiniz, ancak gün içerisinde tekrar aklınıza gelebilir. Yada gözlüğünüzü kaybedebilirsiniz. Veya randevu ve görevler için geçmişe oranla daha sık listelere bakmak, yaş ilerledikçe normaldir.

Hafıza da meydana gelen bu değişimler genellikle kontrol edilebilir, iş ile ilgili becerilerinizi, bağımsız olarak yaşamanızı ve sosyal yaşantınızı etkilemez.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz

Hafıza kaybı konusunda endişeleriniz varsa doktora gitmelisiniz. Doktorunuz hafıza kaybının nedenlerini bulmak için testler yapacak ve derecesini belirleyerek teşhis koyacaktır.
– Doktorunuz muhtemelen size bir çok soru soracak ve bir aile üyesi ya da arkadaştan yararlanarak soruların cevaplarını değerlendirecektir. Sorulardan bazıları bunlar olabilir;
– Ne kadar süredir hafıza sorunlarınız var?
– Reçeteli ve reçetesiz olarak düzenli kullandığınız ilaçlar ve diyet takviyeleri nelerdir?  —-Doz miktarları nasıldır?
-Son zamanlarda yeni bir ilaca başladınız mı?
– Hangi tür işleri yapmak ve bitirmek konusunda zorlanıyorsunuz?
– Hafıza sorunlarıyla başa çıkmak için neler yaptınız? Bunların faydasını gördünüz mü?

Doktorunuz genel fiziksel testler haricinde muhtemelen hafızanızı ve diğer düşünme becerilerinizi değerlendirmek için kısa soru cevap şeklinde testler yapacaktır. Kan testleri ve bu testler bir arada geri dönüşümlü hafıza sebeplerini belirlemek için yardımcı olabilir ayrıca doktorunuz beyin görüntüleme testi de talep edebilir.

Teşhisin Önemi
Hafıza kaybı ve demans başlangıçta kabullenilmesi zor bir durum olabilir. Hafıza kaybı ile ilgili sorunları gizlemek için, aile üyeleri ya da arkadaşlarınız zaman zaman düşük değerlerin farkında olmadan adaptasyon için size destek olabilirler.

Teşhis sonrasında ki ilk zor olan başlangıç adımları bile önemlidir. Geri dönüşümlü hafıza kaybının nedenlerini bilmek, uygun tedavi görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca hafif kognitif bozukluk, alzheimer ve onunla ilgili diğer rahatsızlıklarda erken teşhis şu açılardan önem taşımaktadır;

*Belirtilerin kontrol edilmesi için tedaviye başlanması
*Hastalık hakkında kendinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı bilgilendirmek
*Gelecekteki bakım tercihlerini belirlemek
*Evde bakım ya da bakım merkezleri tercihlerini yapmak
*Mali ve hukuki konularda işlerini tamamlama.

Hafıza kaybı ve diğer demans belirtileri ile baş çıkmanız için doktorunuz size bazı toplum kuruluşlarını ya da alzheimer derneği gibi dernekleri önerecektir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ