Firmandex

Günde 100 bin kişi oraya koştu

İstanbullular, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında vergi ve ceza ile ilgili borçlarının yeniden yapılandırılmasına büyük ilgi gösteriyor.

Günde 100 bin kişi oraya koştu

İstanbullular, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında vergi ve ceza ile ilgili borçlarının yeniden yapılandırılmasına büyük ilgi gösteriyor. Bekir Bayrakdar, ” Günde neredeyse 100 bin başvuru oldu” dedi.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, 19 Ağustos 2016’da çıkan kanunun çok geniş kapsamlı olduğunu, bir  taraftan mevcut borcu olan mükelleflerle ilgili çok ciddi avantajlar getirdiğini,  diğer taraftan dava aşamasında borcu olan, incelemeleri devam eden ve düzenli  vergi mükellefi olmayanları kapsadığını hatırlattı.

Kanuna vatandaşların ilk günden itibaren büyük ilgi gösterdiğini ifade  eden Bayrakdar, bu dönemde dairelerde büyük bir mükellef kitlesi ile karşı  karşıya bulunduklarını, İstanbul genelinde 25 Ekim Salı günü itibarıyla 1 milyon  462 bin başvuru aldıklarını, bu başvurular ile yapılandırılan tutarın 13 milyar 135 milyon lira olduğunu bildirdi.

Bayrakdar, “Burada en büyük yeri daha önce kesinleşmiş borcu olanlar  tuttu. Daha önce stok borçları olan mükelleflerin yapılandırdıkları tutar 9  milyar 471 milyon lira oldu.” dedi.

2,3 MİLYAR LİRALIK MATRAH ARTIRIMI BAŞVURUSU

Bekir Bayrakdar, kanunla bir taraftan borçların yapılandırıldığını,  diğer taraftan da kanunda yer alan “matrah artırımı” denilen özel düzenlemenin  mükelleflere gelecek yıllar için geçmişleriyle alakalı güvence verdiğini  belirterek, “Yani siz son 5 yıl ile ilgili kazanmış olduğunuz gelirle orantılı  olarak bir vergi beyan edip öderseniz, o yıllarla alakalı bir incelenmeme  garantisi alıyorsunuz.” dedi.

Mükellefin matrah artırımını gelir vergisi, kurumlar vergisi, stopaj  ve katma değerden yana yapabileceğine işaret eden Bayrakdar, şunları kaydetti:

“Hangi vergi türü ile ilgili bir artırımda bulunursanız, onunla  alakalı bir incelenmeme garantisi alıyorsunuz. Şu an itibarıyla İstanbul’da gelir  ve kurumlar vergisi matrah artırımı yapan 43 bin 275 mükellefimiz var. Bunların  matrah artırımı ile ilgili ödeyeceği rakam 1 milyar 297 milyon lira. KDV  konusunda matrah artırımı yapan mükellef sayımız 35 bin 727. Bunlar da bu artırım  ile alakalı 1 milyar 56 milyon liralık bir rakam ödeyecekler. İkisinin toplamına  baktığımızda bugün itibarıyla 2,3 milyar liralık bir rakam yapıyor.”

‘MÜKELLEFLER ÇOK CÜZİ BİR VERGİ ÖDEYEREK KAYITLARINI DÜZELTEBİLİR’

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bayrakdar, mükelleflerin kayıtları,  muhasebesi ve bilançosundaki bazı hesaplarda sıkıntı olduğunu, kanun ile bu  konuyla ilgili de bir düzeltme imkanı getirildiğini söyledi. Mükelleflere bu  haktan faydalanma tavsiyesinde bulunan Bayrakdar, burada sürenin 30 Kasım’a kadar  devam ettiğini, mükelleflerin çok cüzi bir vergi ödeyerek kayıtlarını düzeltme  imkanından faydalanabildiğini anlattı.

Yapılandırma konusunda kendilerine bir hedef koymadıklarını, borçlu  mükellefin hepsinin yapılandırmadan faydalanmasını istediklerini dile getiren  Bayrakdar, “Bu kanunu, geçmişte çıkan yapılandırma kanunları ile mukayese  ettiğimizde ilginin daha fazla olduğunu görüyoruz. Geçmişteki rakamları geçtik.  Yapılandırma konusunda bugünlerde daha büyük bir taleple karşı karşıyayız. Son  dönemde günde neredeyse 100 binlik bir başvuru oldu.” şeklinde konuştu.

BAŞVURULARIN YÜZDE 59’U İNTERNETTEN

Bekir Bayrakdar, başvuruların birçoğunu, yüzde 59’unu internetten  aldıklarını, İstanbul genelinde başvuruların büyük çoğunluğunun Motorlu Taşıtlar  Vergisi (MTV) ve trafik para cezası yönünde olduğunu belirterek, ”  Vatandaşlarımıza istirhamım, son günlere kalmasınlar, imkanları varsa internet  üzerinden başvuru yapsınlar. Vergi dairelerine gelmeden internetten yapılandırma  yapılırsa daireler rahatlamış olur.” dedi.

Yapılandırmada gelinen noktada, tutar bazında önceki yılların  yakalandığını vurgulayan Bayrakdar, ticaretle uğraşan, sürekli mükellefiyeti  bulunanların bu uygulamadan yüzde 100 yararlanabileceğini, geçmiş yıllardan borcu  olanlarla ilgili faizlerde ciddi bir indirim yapıldığını anlattı. Bayrakdar,  “Yani 500 liralık borç belki 140 liraya, 130 bin liralık borç belki 40 bin liraya  düşecek. Nihayetinde o kişinin borçtan kurtulma şansı yok, mutlaka gelip  faydalansın.” ifadesini kullandı.

‘YAKALAMA ŞANSINIZ YÜKSEK’

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bayrakdar, 5 yıl içerisinde gayrimenkul  alımı satımı yapanların da vergiye tabi olduğunu, bu mükelleflerin söz konusu  kanunla hem matrah artırma hem de pişmanlıkla bunu beyan etme şansı yakaladığını  söyledi.

Kurumların artık birbiriyle daha çok iletişim içinde olduğunu  vurgulayan Bayrakdar, şunları kaydetti:

“Biz tapu kayıtlarını görüyoruz, bizim kayıtlarımızı da tapu, banka  görüyor. Yani yakalama şansınız yüksek. Böyle bir beyan yapmadığında, biz  incelediğimizde diyelim 100 lira kar çıktı, 30 lira vergisi varsa, 30 lira da  cezası oluyor. Bu işlemi belki 2014’te yaptı, faizi oluyor. Ama şimdi bundan  faydalanırsa bu ceza olmayacak, faiz çok düşük olacak, 6 taksitte ödeme şansı  olacak, çok ciddi avantajları var. Bence o riski taşımak çok anlamlı değil.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ