Firmandex

Gülen’i ‘Gulyabani’ye benzetti

Yazar Sunay Akın, Edirne’deki oyununda FETÖ darbe girişimini yüz yıl önce Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’ romanında ele aldığını söyledi. Akın, FETÖ silahlı terör örgütü lideri Fetullah Gülen’i ‘Gulyabani’ye benzeterek, “çocukluğumda ne zaman görsem yatağın altına saklanırdım” dedi.

Gülen’i ‘Gulyabani’ye benzetti

Yazar Sunay Akın, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği ‘Görçek’ adlı oyununda izleyenlere ünlü film ve oyunculardan bahsederken en çok korktuğu karakterin ‘Gulyabani’ olduğunu belirtti.

Akın, ‘Gulyabani’ romandan bahsederek, “Ben korku filmlerini seyrederken korkmam ancak çocukluğumda onu ne zaman görsem korkudan yatağın altına saklanırdım. Onu ilk kez gördüğümde öyle bir korktum ki hala daha korkarım. Gulyabani’nin ne olduğunu bilmemek bize neye mal oldu biliyor musunuz? Gulyabani Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanıdır. Hüseyin Rahmi Gürpınar, yüz yıl önce bu romanı yazmıştır. Romanda dul bir kadının hayatını anlatır. Dul kadın İstanbul’a çalışmak üzere Üsküdar etraflarında bir çiftlikte iş bulmuştur. Çalıştığı yıllarda çiftlikte garip garip olaylar olmuştur. Çiftliği ele geçirmek isteyen bir çete var. Çete çiftliği ele geçirmek için elinden geleni yapmakta. O çete, insanların inançları üzerine hurafeler, üç harfliler, periler, üzerinden oyunlar oynayarak. İnsanların dini inançlarını sömürerek çiftliği ele geçirmişlerdir. 15 Temmuz Gulyabani’nin ortaya çıktığı gündür” dedi.

Ünlüler teröre isyan etti

Erciyes Üniversitesi önünde sabah saatlerinde meydana gelen patlama sonrası ünlülerden teröre lanet mesajları yağdı. Beşiktaş saldırısından bir hafta sonra yaşanan patlama, ülke genelini yasa boğdu. Şarkıcı Demet Akalın, Alişan, İbrahim Tatlıses, Mustafa Ceceli, Bengü, sunucu Esra Erol, Ece Erken, oyuncu Şahan Gökbakar, Oktay Kaynarca, Ceyhun Yılmaz ve futbolcu Caner Erkin terör saldırısına sessiz kalmadı. 13 şehit ve 55 yaralı bulunan bombalı saldırı sonrası tepkiler büyümeye devam ediyor. DEMET AKALIN (@demetakalin) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:27 PST) Alişan (@alisanofficial) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:11 PST) Bengu (@benguofficial) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Ara 2016, 00:30 PST) Şahan Gökbakar (@sahangokbakar) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:44 PST) Esra EROL OZBIR (@esraerol) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:09 PST) Mustafa Ceceli ?? (@mustafaceceli) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Ara 2016, 01:42 PST) İBRAHİM TATLISES (@ibrahimtatlises) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:52 PST) Caner Erkin (@canererkin) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Ara 2016, 00:06 PST) Ceyhun Yılmaz (@ceyhunyilmaz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (16 Ara 2016, 23:17 PST) Ece Erken (@eceerken) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Ara 2016, 00:15 PST) oktaykaynarca (@oktaykaynarca) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (17 Ara 2016, 01:33 PST)

Kanada’da bir gecede 13 kişi fentanilden öldü

Eyalet Adli Tıp Merkezinden yapılan açıklamada, geçen perşembe gecesi 9’u Vancouver kentinde olmak üzere eyalet genelinde 13 kişinin yasa dışı fentanil kullanımı yüzünden yaşamını yitirdiğini ifade edildi.Vancouver Polis Şefi Adam Palmer ve Belediye Başkanı Gregor Robertson ile diğer yetkililer, düzenledikleri ortak basın toplantısında, uyuşturucu bağımlılığında son aylarda öne çıkan fentanil krizi için ciddi yardıma ihtiyaçları olduğunu duyurdu.Palmer, kentte bir gecede 9 kişinin aşırı dozda fentanilden ölümüne ilişkin, “Bu durum, insanlıktan uzak bir noktaya geldi.” ifadesini kullandı.Bu durumun korkutucu bir hızla arttığını ve yaşanan krizle baş etmek için ciddi yardıma ihtiyaçları olduğunu belirten Palmer “Bir günde başka bir nedenden ölen 9 kişi olduğunu hayal edebiliyor musunuz Bu krizi çözmek için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacımız var.” dedi.Kentte sadece geçen ay 35 kişinin aşırı dozda fentanilden hayatını kaybettiğini aktaran Palmer, bağımlılar için bir tedavi yöntemine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.Fentanil nedi?İlk kez 1950’lerin başında Belçika’da tıbbi çalışmalar sonucu bulunan fentanil, tıpta morfinden 80 kat, meperidinden 500 kat daha daha güçlü bir uyuşturucu olarak biliniyor.Sadece Vancouver’da bu yıl şimdiye kadar aşırı dozda fentanil kullanımından 159 kişi hayatını kaybetti. Polis kayıtlarına göre, British Columbia eyaleti genelinde, Çin’den yasa dışı yollarla getirilen sahte fentanil yüzünden ocak-kasım aylarında 657 kişi öldü.

Vuslatın 743. yılı

Mevlevi tarikatının kurucusu Mevlana Celalaeddin Rumi’nin ölüm yıldönümü olan 17 Aralık gecesi, Rabbine kavuştuğu günde anma törenleri düzenleniyor. Şeb-i Arus yani düğün gecesi olarak bilinen bu kutlu gecede, tasavvuf ve Mevlevi tarikatının öğretileri hatırlanarak İslam’ın özüne dönüş hedefleniyor. Nefis terbiyesi ve kamil insan Mevlana’nın düşünce dünyası sadece idealist bir fikir olarak kalmayıp kişinin varlığından, ferdiyetinden, istek ve arzularından tamamen sıyrılmayı amaçlar. Sosyal hayatta ise, sınırsız sevginin ve hoşgörünün hakim olduğu bir hayatı önceler. Hayra, güzele ve iyiye doğru ilerleyen insanın, kamil insan olma yolundaki çilesini ele alır. Mevlevilik İslam felsefesi olarak da bilinen tasavvufta Mevleviliğin önemi büyüktür. Mevlevilik insan odaklı olup hoşgörüye, güzele ve ihlasa yönelik bir anlayış olarak kabul edilir. Pes etmek yerine, pişman olma ve affetmek kişinin erdemleri arasında yer alır. Ayrıca âlemdeki tüm varlıkların Allah’ın birer parçaları olduğu varsayılarak onlara değer verilir. Mevleviliğe göre; Allah’a giden en kısa yol, ona tam bir gönül bağı ile bağlanarak kendi varlığından vazgeçmektir. Gönlünü Hakk’a veren kişi artık yok olacak, her zerresinde Allah’ın varlığı tecelli edecektir. Hz. Muhammed’in ahlakı ile ahlaklanmak Hz. Mevlana’nın en önemli vasfıdır. “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” ayetini düstur kabul ederek, her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlâna; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olarak kabul edildi. Günümüzde bilinen Mevlana portresi ve Mevlana türbesi ilk kez Mevlana’nın yakın dostu Prenses Gürcü Hatun’un yaptırması ile ortaya çıktı.İnsanlığa mirası Mevlana Celaleddin Rumi denildiğinde şüphesiz herkesin aklına Mesnevi eseri gelir. Mesnevi, bizzat Mevlana tarafından yazılmamış, öğrencisi Hüsamettin Çelebi’nin Mevlana’dan duyduğu sözleri kaleme almasıyla oluşturulmuştur. Eser, yaradılış destanı, erenlerin kıssaları, âşık masalları, halk öyküleri barındıran beyitlerle “dünya cenneti”nde insan özgürlüğünün kapılarını açan anahtarları vermeyi amaçlar. Ayrıca Divan’ı Kebir, Fihi Ma Fih, Mektubat ve Meclis- Seba (Yedi Meclis) eserleri de Mevlana’nın sohbetlerinde bahsettiği varlık, mürid, mürşid, ahiret konularından oluşur. Fihi Ma Fih eserini Selçuklu Veziri Süleyman Pervane’ye hitaben yazdığı için siyasi konulara da değinmiştir. Mevlana’nın Yedi Meclis eserinde şerh ettiği hadislerin konuları1.Doğru yoldan ayrılmış toplumların hangi yolla kurtulacağı2. Suçtan kurtuluş, akıl yolu ile gafletten uyanış3. İnanç’daki kudret4. Tövbe edip doğru yolu bulanların Allah’ın sevgili kulu olacakları5. Bilginin değeri6. Gaflete dalış7. Aklın önemi Video: Kulun Allah ile buluştuğu an: ‘Sema’ Şeb-i Arus törenleri başladı Ünlüler Şeb-i Arus’da ilahi seslendirecek

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ