Firmandex

Google Duo ve Google Allo Geliyor

Google Duo ve Google Allo, sıklıkla başvurduğumuz yazılımlardan Apple’ın FaceTime ve iMessage’ına rakip olarak geliyor ve bugün birçok ülkede indirilmeye sunuldu.

Google Duo ve Google Allo Geliyor

Aslında bilindiği gibi GSM operatörlerinden paket aldığınızda konuşma kadar SMS‘de oldukça önemli bir gider kalemi olarak görünür. Ancak iPhone kullanıcıları için gerek iMessage gerekse FaceTime internetin olduğu her ortamda ve/veya GSM operatör paketinizde yeterli internet varsa rahatlıkla kullanacağınız ve gelişmiş özelliklere sahip uygulamalardır. Ancak bundan geri kalmayan yeni ismiyle Alphabet firması da Google Duo ve Google Allo ile Apple’a Android pazarda büyük rakip olacak gibi görünüyor.

İşin komik dahası ironik olan kısmı ise bu iki uygulamanın sadece Android değil iOS platformunda da kullanılacak olması. Henüz ülkemizde indirilemiyor olsa da bazı ülkelerde bugün itibariyle (ilk olarak Google Play Store) indirilmeye sunuldu.

Teker teker incelemek gerekirse Google Duo; hem kablosuz hem mobil ağlarda daha hızlı ve güvenilir görüntülü görüşme sağlayacak sade arayüze sahip bir uygulama. Duo’da en dikkat çekici olan ve kendisini diğer görüntülü görüşme uygulamalarından ayıran özellik ise, daha aramaya cevap vermeden arayanı canlı olarak izleme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Google Play Store, Yeni Kategoriler Sunacak 

En Önemli Özellikleri

Bir diğer Alphabet uygulaması olan Google Allo ise, uçtan uca güvenlik yapısına sahip olmasıyla birlikte etiket, el yazısı ve bildirim çubuğundan anında cevap verme özellikleriyle öne çıkan bir uygulama… En dikkati çeken özelliği ise, anında mesajlaşma esnasında yazdığınız yazının ne kadar süre ile gözükebileceğini ayarlayabilmeniz.

Google Allo‘nun bu özelliği aslında Snapchat‘in başarısının anahtarı olan mesaj (veya görüntü) “istediğin kadar kalsın” ayrıntısıyla da örtüşmüş oluyor. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Google Duo ve Google Allo‘nun hem Android hem iOS markette yayınlanacak olması, sadece Apple’ın FaceTime veya iMessage’ı değil, bir o kadar da Facebook’un WhatsApp‘ını da zorlayacakmış gibi görünüyor.

Hazır bu noktaya gelmişken şunu da belirtelim, Facebook Messanger uygulaması ile artık kısa mesajlarınızı uygulamadan çıkmadan okuyup cevaplayabileceksiniz. Yani bir başka deyişle, Facebook Messanger uygulaması Android cihazlar için SMS uygulaması özelliğine de kavuşmuş oldu.

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/google-duo-ve-google-allo-geliyor-teknoloji-2295995/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ